Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Paweł Surówka prezesem PZU

Paweł Surówka prezesem PZU

Fot. Wojciech Olkusnik/Eastnews

W nocy zmienił się prezes PZU. Największym polskim ubezpieczycielem pokieruje Paweł Surówka, który kojarzony jest z wicepremierem i ministrem finansów Mateuszem Morawieckim. Do zmiany szykowano się przez całą środę, gdy wymieniano członków rady nadzorczej.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej informuje, że w dniu 13 kwietnia 2017 roku Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 13 kwietnia 2017 roku Pana Pawła Surówkę w skład Zarządu PZU SA i powierzyła mu pełnienie funkcji Prezesa Zarządu PZU SA" - napisano w raporcie bieżącym spółki w czwartek nad ranem.

Jak dodano, uchwała weszła w życie z chwilą podjęcia.

"Powołanie następuje na okres wspólnej kadencji, która rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2015 roku i która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe. Pierwszym pełnym rokiem obrotowym kadencji był rok 2016" - napisano.

 

 

Komunikat do prasy PZU wysłało dopiero po południu. Paweł Surówka podkreśla w nim, że podtrzymuje politykę dywidendową, która została przyjęta przez zarząd spółki pod kierownictwem Michała Krupińskiego. Jako swój priorytet wskazał konsekwentną realizację zapisów strategi rozwoju spółki do 2020 r. - Naszym celem jest w pełni wykorzystać ogromny potencjał Grupy PZU, począwszy od usług ubezpieczeniowych i zdrowotnych, poprzez produkty inwestycyjne, aż po ofertę bankową - zadeklarował nowy prezes.

Przypomnijmy, że od środy odwoływano członków rady nadzorczej spółki. Z PZU rozstali się Paweł Kaczmarek oraz Jerzy Paluchniak. W ich miejsce powołano Roberta Śnitko, Katarzynę Lewandowską oraz Anetę Fałek.

Całe zamieszanie ma związek z nowym nadzorcą PZU. Do niedawna pieczę nad największym polskim ubezpieczycielem miało Ministerstwo Skarbu Państwa, ale po jego likwidacji za spółkę odpowiada już Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki zdecydował się wymienić władze w spółce i zwolnić dotychczasowego prezesa Michała Krupińskiego, który kojarzony był z Dawidem Jackiewiczem, byłym ministrem skarbu.

Surówka to absolwent Universite Paris I Pantheon Sorbonne oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS). Podstawowe studia ukończył na Ludwig Maximilian Universität (LMU) w Monachium. W latach 2007 - 2013 zajmował stanowisko doradcy finansowego w Bank of America Merrill Lynch. Reprezentował Bank w regionie CEE poprzez budowanie relacji z inwestorami, doradzał w zakresie zarządzania portfelem, alokacji aktywów oraz ich dywersyfikacji, instrumentów alternatywnych oraz analizy rynkowej.

W latach 2013 - 2015 zasiadał w zarządzie spółki Boryszew SA. Był też prezes spółek zależnych z sektora automotive. Ponadto odpowiadał za M&A w ramach polityki ekspansji oraz dezinwestycji Grupy Boryszew, a także prowadził procesy restrukturyzacji spółek segmentu motoryzacyjnego.

Do stycznia 2016 roku był też doradcą prezesa PKO oraz wprowadzał ten bank na rynek niemiecki. Od 23 czerwca 2016 roku pracował już w PZU jako prezes spółki zależnej PZU Życie SA.

Czytaj także: Odwołany z PZU prezes Krupiński zarobił ponad 1,5 mln zł. Teraz może dostać drugie tyle

Wyniki wyszukiwania

Powszechny Zakład Ubezpieczeń/Prezes zarządu
Znalezione obrazy dla zapytania prezes pzu
Michał Krupiński
pzu, prezes, paweł surówka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
karuzelnik
2017-05-30 15:22
Następny koleś na pół roku by się nachapać, rotacja trwa
Pisanka
2017-04-16 11:44
Zaczynają żreć się buraki niech się żrą niech się
zażrą tego im życzę z okazj? świąt
.chudyhenio
2017-04-14 23:30
Jeśli są zmiany w kadrach spółek skarbu państwa tzn. że jest absolutna kontrola nad poprawnym funkcjonowaniem tychże. Przedtem ,jak już kolega usiadł na stołku to siedział w nieskończoność.
Pokaż wszystkie komentarze (155)