Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Za pięć lat kończymy współpracę z Gazpromem. "Nie akceptujemy zawyżonych cen surowca" mówi Kroplewski

Za pięć lat kończymy współpracę z Gazpromem. "Nie akceptujemy zawyżonych cen surowca" mówi Kroplewski

Za pięć lat rosyjski gaz w naszych kuchenkach to będzie rzadkość Fot. Magnascan/Pixabay.com/CCO
Za pięć lat rosyjski gaz w naszych kuchenkach to będzie rzadkość

Po 2022 roku, kiedy kończy się kontrakt jamalski, PGNiG przewiduje tylko krótkoterminową współpracę w zakresie importu gazu z Rosji. - Nie zgadzamy się z sytuacją, w której dostawy gazu do Polski mogą zostać wstrzymane z powodów politycznych. Nie akceptujemy również zawyżonych cen surowca i traktowania nas pod tym względem gorzej niż innych odbiorców - mówi wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

Zapytany w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", czy bezpieczeństwo dostaw gazu wyklucza import surowca z Rosji, Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju stwierdził, że musimy szukać innych źródeł niż Rosja.

- Po 2022 roku, kiedy kończy się kontrakt jamalski, nie ma mowy ani o długo-, ani o średnioterminowej współpracy - powiedział Kroplewski.

- Nie zgadzamy się z sytuacją, w której dostawy gazu do Polski mogą zostać wstrzymane z powodów politycznych. Nie akceptujemy również zawyżonych cen surowca i traktowania nas pod tym względem gorzej niż innych odbiorców. Nie możemy wreszcie tolerować przypadków obniżenia jakości przesyłanego nam gazu, z czym mieliśmy ostatnio do czynienia - powiedział wiceprezes.

Statistica: ponad tysiąc złotych oszczędności na rachunkach. Policzyliśmy jak to zrobić

Dodał, że dlatego PGNiG wspiera projekt Baltic Pipe, który pozwoli sprowadzać do Polski gaz wydobyty m.in. na koncesjach PGNiG w Norwegii. Drugi filar to LNG, trzeci - wydobycie krajowe.

- Dywersyfikacja kierunków dostaw gazu i mądre wykorzystanie polskich bogactw naturalnych to fundamenty, na których opiera się nasz plan uniezależnienia od importu gazu z Rosji po 2022 r. - stwierdził wiceprezes.

We wrześniu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PGNiG Piotr Woźniak zadeklarował, że w średnim i długim terminie Polskie PGNiG chce pozyskiwać gaz wyłącznie spoza Rosji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
pgnig, gazprom, pgn, gaz z rosji
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
e2rd
2018-01-30 07:54

Nie możemy wreszcie tolerować przypadków obniżenia jakości przesyłanego nam gazu, z czym mieliśmy ostatnio do czynienia


Nie zauważyłem tego na ostatnich fakturach....czyli kto nas oszukuje?
nemo
2018-01-30 07:42
Tak dużo się mówi o cenie gazu z Rosji .. Ale cena gazu z USA to już tajemnica handlowa ..Z PRL mieszała się nam polityka z gospodarką , trzeba było po linii i wicie rozumicie a opłacalność nieważna liczyła się poprawność polityczna.. Czy coś się zmieniło ? Nie , tylko machamy ogonkiem na innego pana .A gdyby tak płace w Rządzie uzależnić od wyników ekonomiczny.
jkd
2017-11-22 14:40
Komisja Europejska nigdy nie wyrazi zgody, abyśmy kupowali od Rosjan gaz taniej jak inne kraje UE. Dzięki temu, w razie czego kraje te będą mogły z pewnym zyskiem odsprzedawać nam rosyjski gaz.
Pokaż wszystkie komentarze (102)