Notowania

PGNiG inwestuje w złoża w Norwegii i Pakistanie. Ropa i gaz popłyną w pierwszej połowie roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce w najbliższych latach skupić się na złożach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i na Morzu Północnym, poinformował Robert Papliński z PGNiG. W pierwszej połowie roku rozpocznie wydobycie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pete Markham/CC/Flickr)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce w najbliższych latach skupić się na złożach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i na Morzu Północnym - poinformował Robert Papliński z PGNiG. Już w pierwszej połowie roku rozpocznie się wydobycie.

- Podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej w dalszym ciągu prowadzić będą prace zmierzające do odkrycia i udokumentowania nowych złóż węglowodorów, a w konsekwencji do utrzymania obecnego poziomu wydobycia gazu i ropy naftowej - powiedział "Rzeczpospolitej" Robert Papliński z departamentu public relations PGNiG.

W pierwszej połowie 2017 r. grupa chce rozpocząć wydobycie ze złoża Gina Krog. Jego zasoby wynoszą łącznie około 17,49 mln boe, a PGNiG posiada w nim 8 proc. udziałów.

- W dalszej kolejności pracujemy na złożu Snadd o zasobach wydobywalnych szacowanych na 237,5 mln boe. Obecnie przygotowywany jest plan poszukiwań i wydobycia, który powinien zostać zatwierdzony pod koniec 2017 r. - dodał Papliński.

Produkcja gazu z nowych odwiertów na Snadd, w którym PGNiG ma 11,9 proc., powinna się rozpocząć w 2020 r. Całkowite zasoby ropy i gazu na złożach PGNiG w Norwegii wynoszą 88 mln boe.

Produkcja gazu w tym kraju jest szczególnie istotna w kontekście planowanej budowy gazociągu między Polską a Norwegią. Według deklaracji pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, studium wykonalności wykazało, że projekt jest opłacalny. Rura miałaby przepustowości 10 mld m3 rocznie. Data startu gazociągu to 2022 r.

PGNiG informowało w ub.r., że chce wydobywać 2,5-3 mld gazu rocznie ze złóż norweskich od 2023 r. wobec obecnej ilości 0,5 mld m3 gazu rocznie.

Poza Norwegią, Pakistan i Libia

PGNiG inwestuje również w Pakistanie. Produkcja ze złoża Rehman rozpoczęła się w czerwcu 2013 r., a ze złoża Rizq w listopadzie 2015 r. Szacowane dziś zasoby na tych złożach to 15,3 mld m3, z czego na PGNiG przypada 10,71 mld m3. W styczniu b.r. grupa otrzymała koncesję wydobywczą na złoże Rehman i planuje w Pakistanie kolejne inwestycje.

PGNiG posiada też koncesję numer 113 w Libii, o szacowanych zasobach 146 mld m3 gazu. Od stycznia 2014 r. nie prowadzi tam jednak poszukiwań.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Tagi: górnictwo, pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

1213`Kiedy PGNiG obniży ceny gazu dla gospodarstw domowych tak żebyśmy mogli przechodzić na piece gazowe żeby pozbyć się smogu ?

01-02-2017

tergbirtPropaganda sukcesu i to fałszywa ! A dlaczego ta firma nie wydobywa w Polsce? U nas będą eksploatować nasze złoża Amerykanie - po to już ściągnęli … Czytaj całość

01-02-2017

emerytA po ile "Kowalski" będzie płacił za ten gaz dostarczony do domu....????!!!!!!

Rozwiń komentarze (83)