Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pieniądze z podatków nie wypłyną za granicę?

0
Podziel się:

Ustawa mająca powstrzymać transfer zysków za granicę przez koncerny wejdzie w życie jeszcze na początku przyszłego roku.

Mateusz Szczurek, minister finansów
Mateusz Szczurek, minister finansów (Ministerstwo Finansów)

Ustawa jednak ma zacząć działać z początkiem 2015 roku. Chodzi o przepisy mające zapobiec wyprowadzaniu do rajów podatkowych pieniędzy przez spółki-córki koncernów działających w Polsce. Ustawa w tej sprawie nie została we właściwym czasie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że Platforma Obywatelska podejmie inicjatywę, która pozwoli dotrzymać terminu wejścia ustawy w życie z początkiem nowego roku podatkowego. - _ W poniedziałek trafi do laski marszałkowskiej projekt ustawy. Inicjatywa poselska doprowadzi do korekty terminu vacatio legis i wprowadzenie ustawy nastąpi w całości w pierwszego stycznia. Ufam, że do 30 listopada ta korekcyjna ustawa będzie przyjęta przez Sejm, podpisana przez pana prezydenta i opublikowana w dzienniku ustaw _ - powiedział dziś Mateusz Szczurek.

Mateusz Szczurek nie chciał powiedzieć, ile budżet mógł stracić przez to niedopatrzenie. Twierdził jednak, że szacunki dziennika Rzeczpospolita, mówiące o utracie ponad 3 miliardów złotych, były mocno przesadzone.

Jednocześnie prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek twierdzi, że w jego urzędzie nikt nie popełnił błędu w czasie wprowadzania tej ustawy w życie:

- _ Jeżeli możemy mówić o odpowiedniej odpowiedzialności personalnej, to jest tylko i wyłącznie moja jako szefa urzędu, który odpowiada za obsługę wydawania dzienników urzędowych. Jednak ja nie dostrzegam po zbadaniu tej sprawy dość dokładnie przez te wszystkie godziny w pracy moich pracowników jakiegokolwiek uchybienia, że ktoś czegoś nie dopilnował. To kwestia związana ze skutkiem tej ustawy nie wiąże się z samą datą jej wejścia w życie tylko z jej powiązaniem z przepisami podatkowymi. I to wymaga analizy prawnej, żeby móc tego typu błąd wychwycić _ - powiedział Berek.

W ustawie było zapisane, że wchodzi ona w życie trzy miesiące po publikacji w Dzienniku Ustaw. Prezydent podpisał ją 17 września. W związku z tym Rządowe Centrum Legislacji miało dwa tygodnie, aby opublikować ją w Dzienniku Ustaw i by zaczęła obowiązywać z nowym rokiem podatkowym. Nie zrobiono tego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)