Notowania

Raport BIEC. Przyspieszenie w gospodarce mało prawdopodobne

Niekorzystne zmiany dla firm i schłodzenie koniunktury gospodarczej w całej Europie odbije się na wzroście PKB Polski. Niepokojące sygnały płyną z najnowszego raportu BIEC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Najlepszy czas polska gospodarka ma już za sobą.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w polskiej gospodarce, wzrósł o 1,5 pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem - wynika z najnowszego opracowania Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Mimo wzrostu, WWK znajduje się o 4,5 pkt poniżej szczytu z początku roku, a jego ostatnia poprawa nie zniwelowała strat z ostatnich trzech miesięcy.

"Tym samym odwrócenie tendencji do spowolnienia gospodarki w nadchodzących miesiącach jest mało prawdopodobne, zwłaszcza wobec wyraźnych sygnałów schłodzenia koniunktury w całej Europie. Dodatkowym wewnętrznym czynnikiem ograniczającym aktywność przedsiębiorców są rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co zmniejsza konkurencyjność naszej oferty na zagranicznych rynkach" - czytamy w raporcie BIEC.

Paweł Borys: wzrost PKB ma silne fundamenty, ale widać chmury na horyzoncie

Eksperci dodają, że charakterystycznym przejawem dekoniunktury panującej u naszych głównych partnerów handlu zagranicznego, mającym wpływ na kondycję polskich przedsiębiorstw, jest spadek zamówień w przemyśle samochodowym. Zamówienia w tej branży kurczą się od ponad roku a w listopadzie wskaźnik ich napływu po raz pierwszy od jesieni 2014 roku przyjął wartość ujemną.

"Nadchodzące miesiące będą najprawdopodobniej równie niekorzystne dla firm. Wzrost cen energii, wyższa płaca minimalna, wyższe składki na ZUS oraz presja na podwyżki związana z brakiem siły roboczej, to podstawowe czynniki podnoszące koszty przedsiębiorców. Już obecnie blisko 60 proc. pracodawców uważa rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej za istotny czynnik ograniczający ich rozwój, więcej firm niż przed rokiem zagrożonych jest upadłością a wśród kontrahentów pogłębia się zjawisko zatorów płatniczych" - wylicza BIEC.

Ponownie obniżyła się wydajność pracy w przedsiębiorstwach sektora przetwórczego, za co odpowiedzialny jest m.in. niski poziom inwestycji sektora prywatnego w nowoczesne linie technologiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkb, biec, wwk, gospodarka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2018

Realista"Eksperci" od trzech lat ogłaszają, że w Polsce spadnie PKB i deficyt będzie ogromny ... i od trzech lat podnoszą swoje marne prognozy. Ich opinie … Czytaj całość

30-11-2018

xxxla ten po wyrokach za kłamstwa dalej kłamie

Rozwiń komentarze (2)