Notowania

Na nic kombinacje pracodawców. Pracownik nie może zarabiać poniżej stawki minimalnej

Ochroniarz pracuje za stawkę minimalną, ale musi zapłacić za roboczy strój albo za krótkofalówkę. Takie praktyki wymyślali przedsiębiorcy by ominąć przepisy. Takie rozwiązania nie przejdą. Sądy stają w obronie praw pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)
Ochroniarze zarabiali pensję minimalną, ale musieli z niej zapłacić np. za mundur

Ochroniarz pracuje za stawkę minimalną, ale musi zapłacić za roboczy strój albo za krótkofalówkę. Takie praktyki wymyślali przedsiębiorcy by ominąć przepisy. Sądy stają w obronie praw pracowników.

Potrącenie z pensji jest możliwe, ale tylko do wysokości minimalnej płacy. Taką interpretację przepisów potwierdzają sądowe wyroki, o których pisze gazetaprawna.pl.

Za potrącenia, które spowodują, że pracownik dostanie pensję poniżej minimalnego wynagrodzenia, grozi grzywna. Nawet 30 tys. zł.

Zobacz: Pensja minimalna w wysokości 2220 zamiast proponowanych 2250. "Tempo podniesienia przekracza wzrost PKB"

Jednym z przykładów jest sprawa prowadzona przez Sąd Okręgowy w Katowicach.

Dotyczyła pracowników, którzy ochraniali obiekty. Umowy jakie zawierali, przewidywały wypłatę minimalnej stawki godzinowej. Pracodawca natomiast zobowiązywał do płacenia za wynajem sprzętu roboczego - umundurowania i środków łączności bezprzewodowej.

Przez takie praktyki ochroniarze dostawali wynagrodzenie poniżej minimalnej stawki.

Sprawę do sądu skierowała Państwowa Inspekcja Pracy. Co ciekawe, pierwsza instancja, czyli Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej, przyznał rację pracodawcy.

Dopiero po odwołaniu PIP do wyższej instancji zapadł wyrok korzystny dla pracowników.

Cytowana przez portal dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater wskazuje, że orzeczenie sądu okręgowego jest racjonalne, ponieważ jest zgodne z celem i duchem ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płaca minimalna, płaca minimalna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-07-2018

PiotrDo wszystkich pracujących i nie zadowolonych z wynagrodzenia przecież nie ma niewolnictwa nikt nie musi pracować nikt nie zmusza nikogo. Nie pasuje to … Czytaj całość

04-07-2018

ann-31jestem za karami dla nieuczciwych pracodawców,pracuje w firmie 11 lat i bywaja miesiace ze dostaje mniej niz przewidywana najnizsza krajowa,mi … Czytaj całość

04-07-2018

WojtekWyjechałem do Niemiec. Zarabiam 3 razy więcej. Pracuje 2 razy krócej. Do Polski nie wracam. Nigdy.

Rozwiń komentarze (34)