Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszą prace nad polskimi projektami w planie Junckera

3
Podziel się:

W pierwszych miesiącach 2017 roku Europejski Bank Inwestycyjny rozpocznie prace nad kolejnymi projektami w Polsce finansowanymi z planu Junckera - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudak. Jak wskazał, będą to projekty z sektora państwowego, banków oraz spółek prywatnych.

szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker
szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (EPP/Flickr (CC BY 2.0))

Finansowanie zapewni Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). To stanowiący część planu Junckera (od nazwiska szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera) instrument finansowy, dzięki któremu do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty.

Komisja Europejska ocenia, że pomysł się sprawdza i zaproponowała przedłużenie mechanizmu do końca 2020 r.

Według Vazila Hudaka ramy czasowe, potrzebne na przygotowania kolejnych umów między EBI a Polską, są dość szerokie. "Ale w przyszłym roku, zaraz w styczniu-lutym, rozpoczynamy dalszy zestaw projektów. Będzie to i sektor państwowy, i banki, ale także niektóre spółki prywatne" - podkreślił.

Przypomniał, że EBI prowadzi m.in. rozmowy z dystrybutorem energii Energa, na liście są również projekty z PKP skoncentrowane na różnych aspektach modernizacji infrastruktury kolejowej. Współpracuje też z bankami.

Polska w czołówce starań o pieniądze

Polska plasuje się w czołówce państw UE pod względem starań o środki na pobudzanie inwestycji z planu Junckera. Według danych KE z początku grudnia, EIB zatwierdził 11 projektów z Polski w ramach EFIS o wartości nieco ponad 1 mld euro. Mają one uruchomić inwestycje sięgające prawie 2,9 mld euro.

W połowie grudnia państwowe spółki Tauron i Przewozy Regionalne zawarły porozumienie z EBI ws. dofinansowania projektów wspieranych z EFIS na ponad 1 mld zł. Wkrótce po tym EBI w ramach EFIS przyznał kredyt w wysokości 50 mln euro na budowę Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

49 projektów z Polski o wartości blisko 83 mld zł znajduje się na liście projektów inwestycyjnych, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) w ramach tzw. planu Junckera.

Czytaj więcej na temat projektów z Polski TUTAJ.

Europa Środkowa powinna inwestować w rozwój

"W Europie, a zwłaszcza w Europie Środkowej, przedsiębiorstwa potrzebują dużo inwestować w swój rozwój. Inwestycje te są kapitałochłonne, a jednocześnie ciężko tym firmom pożyczać pieniądze, ponieważ zwiększa to ich zadłużenie w stosunku debt-to-equity i debt-to-EBITDA itd. Tak więc musimy wzmocnić kapitalizację" - podkreślił Hudak w rozmowie z PAP.

Mówił, że EFIS działa sprawnie i pomaga wygenerować inwestycje gospodarcze. Ale - jak przypomniał - pod względem geograficznym rozkłada się nierównomiernie, na co zwróciło uwagę badanie Komisji Europejskiej i EY. "91 proc. projektów trafia do Europy Zachodniej, a o wiele mniej trafia do naszej części Europy. Sądzę, że to nie wynika z tego, że kraje takie jak Polska, Słowacja czy Rumunia nie potrzebują inwestycji. Tu raczej chodzi o przekładanie potrzeb na projekty kwalifikujące się do korzystania z usług bankowych" - tłumaczył wiceprezes.

"I właśnie dlatego Europejski Bank Inwestycyjny w o wiele większym stopniu będzie udzielać pomocy technicznej, czyli pomagać tym krajom opracowywać te projekty" - dodał.

Hudak w EBI pełni funkcję wiceprezesa ds. środkowoeuropejskich. Wcześniej m.in. w imieniu Słowacji prowadził negocjacje budżetowe z Unią Europejską, a także zajmował fotel ministra gospodarki i wiceministra finansów.

gospodarka
banki
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Polski Niewol...
8 lat temu
A ja się Pytam ; Co będzie z Komendantami Polskich Obozów Pracy Dla Niewolników Niepełnosprawnych.Jeżeli ma być demokracja to dlaczego bandyci czy ich rodziny z Urzędu Bezpieczeństwa nadal mają pozwolenie na gnębienie tych niepełnosprawnych Niewolników. Komendant obozu Pracy zatrudnia na stanowisko Kierowników nadzoru byłych Milicjantów i Wojskowych , cel jest taki zastraszać i robić falę niepełnosprawnym Niewolnikom.Niewolnik niepełnosprawny ma pracować jak dwóch zdrowych pełnosprawnych , a wynagrodzenie nawet mniej jak jeden pełnosprawny.Niewolnik Niepełnosprawny jest okradany za godziny nocne , świąteczne , nadliczbowe.Ze środków Z.F.R.O.N. idą na nagrody dla komendantów i ich żołnierzy to znaczy kierowników. Niepełnosprawny Niewolnik nie ma prawa upominać się o zwroty za zakup lekarstw czy środków medycznych.Jak się domaga jest zwalniany z pracy.Środki , pieniądze Z.F.R.O.N. są wydawane na drogie limuzyny , balangi, wczasy , domy , Komendantów obozów Pracy .Polska to jedyny kraj w UE i na Świecie który pomaga byłym U-bekom i ich rodzinom w gnębieniu Niepełnosprawnych Niewolników. Polska to jedyny kraj UE i na Świecie który nie przestrzega konwencji i Ratyfikacji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Nasuwa się pytanie ; Czyje były i są Obozy Pracy. Jeżeli twierdzi się że były Niemieckie , a jest rok 2017 i Niemców w Polsce nie ma a obozy są , to czyje były i są obozy! ?
Andrzej
8 lat temu
Projekty unijne od 12 lat ciagna nasza gospodarke w gore. Jeszcze nigdy nasz kraj nie byl tak blisko osiagniecia poziomu Europy Zachodniej i z kazdym rokiem sie zmniejsza. Unia Europejska to najlepsze co nam sie przytrafilo. Warto o tym pamietac
sed
8 lat temu
czytałam już gdzieś o dofinansowaniu dla Przewozów Regionalnych i wcale mnie to nie dziwi bo spółka się mocno podciągneła w minionym roku