Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO chce zniesienia składek ZUS. Tak daleko szedł dotąd tylko Korwin-Mikke

0
Podziel się:

Po docelowej likwidacji finansowanie składek miałby przejąć budżet państwa. Na konwencji ma paść propozycja ograniczenia przywilejów związków zawodowych.

PO chce zniesienia składek ZUS. Tak daleko szedł dotąd tylko Korwin-Mikke
(Bartosz Krupa / Eastnews)

Platforma Obywatelska chce likwidacji składek na ZUS i Narodowy Fundusz Zdrowia - dowiedziały się "Wiadomości" TVP1. Partia ma przedstawić taką propozycję na sobotniej konwencji programowej. Ma to być "wielka reforma finansowa państwa".

Jak informują "Wiadomości", po docelowej likwidacji finansowanie składek miałby przejąć budżet państwa. Na wprowadzenie reformy PO - w przypadku wygranych wyborów parlamentarnych - daje sobie rok, dwa lata.

Nad tym programem pracował Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy premierze - podają "Wiadomości".

Na konwencji ma paść także propozycja ograniczenia przywilejów związków zawodowych. PO chce między innymi finansowania etatów związkowych z pieniędzy opłacanych ze składek.

Ogólnokrajowa konwencja programowa PO odbędzie się jutro w Poznaniu.Wtedy poznamy szczegóły.

"Złoty pociąg" znalazła Kopacz?

Pierwsze humorystyczne komentarze sugerują, że to właśnie Platforma znalazła tzw. złoty pociąg na Śląsku.

Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego PiS w TVN-owskich "Faktach po Faktach", uznał, że obietnice PO są "niewiarygodne". - To desperacki ruch wyborczy - w tym samym programie skomentował doniesienia prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

Robert Gwiazdowski, były prezes Centrum im. Adama Smitha, skomentował to na Twitterze: "Składki ubezpieczeniowe to najgłupsze podatki (celowe) jakie ludzkość wymyśliła. Ale nie wierzę że PO będzie umiała zmienić system podatkowy."

- Wygląda na to, że to jest przykład straszliwej desperacji, albo przekonania, że wybory Platforma Obywatelska już przegrała i w związku z tym można obiecać co się chce i mrugnąć do wyborców i powiedzieć "a co tam, po nas choćby potop" - podsumował Leszek Miller lider SLD w programie "Piaskiem po oczach".

Propozycję Platformy określił mianem "kosmicznej".

- To jest o tyle groźnie, że to jest takie igranie z państwem - ocenił. - Skoro Platforma Obywatelska ma takie rewelacyjne pomysły, przecież rządzi osiem lat, dopiero w ostatnim miesiącu tych ośmiu lat je prezentuje - dodał.

- To przyznanie się przez rząd do niepowodzenia polityki zdrowotnej - stwierdził Marek Jurek w "INFOrozmowie" w TVP Info. - To oznacza, że system, który funkcjonował pod władzą tego rządu, nie rozwiązał problemów służby zdrowia.

Gdyby jednak na poważnie przyjąć, że partia naprawdę chce zmienić system finansowania emerytur, to najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, z czego sfinansuje dziurę w budżecie. Spodziewać się należy zmian w podatku VAT.

Już ponad dekadę temu Platforma Obywatelska proponowała system 3x15, tj. 15 proc. PIT-u, 15 proc. VAT i 15 proc. CIT. Szybko z tych propozycji zrezygnowała. Co prawda główną stawką VAT jest obecnie 23 proc., ale obniżone stawki dotyczą dużego zakresu produktów. Średnia stawka jest na poziomie kilkunastu procent. Likwidacja składek ZUS mogłaby być zastąpiona wprowadzeniem jednolitej stawki VAT na wszystkie produkty... co jednak będzie oznaczało podwyżkę cen żywności. Stanieją jednak inne produkty, jeśli jednolita stawka będzie poniżej 23 proc.

Szczurek przygotował program obniżek podatków

Nad nowym programem PO pracował dziesięcioosobowy zespół programowy - każdy z członków zespołu odpowiadał za jeden obszar. Za gospodarkę i podatki odpowiadał europoseł Janusz Lewandowski.

Na początku lipca Kopacz zapowiedziała, że w programie Platformy znajdą się też propozycje zmian w podatkach. - Zapowiedziałam prezentację naszego programu i to będzie już niebawem. Powiem wtedy, jakie podatki czego będą dotyczyć. To będzie jeden z elementów naszego programu wyborczego - mówiła szefowa PO.

Minister finansów Mateusz Szczurek poinformował TVN 24, że jego resort ma już skonstruowaną propozycję obniżek podatków.

- To jest najprzyjemniejsza rzecz, jaką może zrobić minister finansów - powiedział Szczurek.

Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Tylko Korwin-Mikke i CAS idą tak daleko

Tak odważną propozycję, likwidacji składek ZUS, ogłaszał dotąd tylko lider Partii Korwin - Janusz Korwin-Mikke.

Propozycje finansowania emerytur z budżetu składali również eksperci Centrum im. Adama Smitha argumentując, że praca w Polsce jest obciążona zbyt wysokimi podatkami. Proponują system działający w Nowej Zelandii, gdzie składki są niskie, emerytury finansuje rząd z podatków, a wszyscy, którzy dożyją określonego wieku dostają od państwa tylko minimalną emeryturę, a jeśli chcą mieć wyższe uposażenie muszą sami uzbierać pieniądze w wybrany przez siebie sposób.

Zobacz także: Zobacz również: Modernizacja ZUS. Zakład właśnie ogłosił przetarg przed czasem
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)