Notowania

PO żąda wstrzymania prac nad ustawą o przejmowaniu banków

- Żądamy wstrzymania prac w Senacie nad ustawą, która pozwala na gangsterskie przejmowanie banków za złotówkę - oświadczył senator PO Bogdan Klich. W czwartek rzeczniczka PiS zapowiedziała, że prace będą kontynuowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS)
Senator Bogdan Klich i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz

W piśmie do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z Prawa i Sprawiedliwości, parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej zaapelował o wstrzymanie prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o nadzorze.

- Składamy wniosek o wstrzymanie prac w Senacie przynajmniej do czasu złożenia wyjaśnień przez premiera i ministra sprawiedliwości - sprecyzował Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. - To nie jest moment żeby procedować tę ustawę w trybie pilnym, ta ustawa jest wprowadzana w ramach zemsty - ocenił.

"Wobec ostatnich wydarzeń związanych z ujawnioną w mediach aferą korupcyjną z udziałem członków Komisji Nadzoru Finansowego, wnoszę o wstrzymanie prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym" - napisał Klich w piśmie do marszałka Senatu.

"W dniu 16 listopada 2018 r. na posiedzeniu senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zaplanowano rozpatrzenie powyższej ustawy. Wobec tego wnoszę również o wycofanie punktu poświęconego wyżej wymienionemu projektowi z porządku obrad posiedzenia tejże komisji" - dodał.

Decyzja administracyjna KNF

Przypomnijmy, że 7 listopada do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakiego miał dopuścić się były już szef KNF Marek Chrzanowski. Dzień później do sejmowej komisji finansów publicznych trafiła nowelizacja ustawy o bankach, która nadaje Komisji Nadzoru Finansowego uprawnienia do tego, by nakazać jednemu bankowi przejęcie innego.

Do ustawy Prawo bankowe dodano rozdział pt. "Przejęcie banku". Przewiduje on, że w razie obniżenia sumy funduszy własnych przez bank albo gdy pojawi się chociaż takie niebezpieczeństwo, KNF może podjąć decyzję administracyjną o przejęciu takiego banku przez inny bank.

Sejm przyjął ustawę z poprawkami PiS 9 listopada. Ustawa trafiła do Senatu, który zgodnie z harmonogramem ma głosować nad nią na posiedzeniu od 22 do 24 listopada.

Pracować będziemy dalej

- Nie ma potrzeby wstrzymywania w Senacie prac nad nowelą, do której w Sejmie wprowadzono przepis, że KNF może podjąć decyzję o przejęciu jednego banku przez inny - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Pytana o to, czy prace nad kontrowersyjną nowelizacją Prawa bankowego zostaną wstrzymane, uznała, że "nie ma takiej potrzeby". - Pracować będziemy dalej - zapowiedziała, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Mazurek przekonywała, że złożona w ostatnich dniach poprawka jest związana z wdrożeniem dyrektywy unijnej. Dopytywana, o którą konkretnie dyrektywę chodzi, powiedziała: "To nie tyle dyrektywa, ile przepisy wynikające z przepisów Komisji Europejskiej".

Rzeczniczka PiS wyjaśniła, że chodzi o komunikat Komisji Europejskiej z... 2013 r. dotyczący sumy aktywów dla małych banków komercyjnych. Skąd aż 5-letnie opóźnienie poprawki? Według Mazurek przepisy unijne są wprowadzane "sukcesywnie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2018

Dobra ustawaKupię bank daję więcej niż 1 zł - 1 Euro.

16-11-2018

PachnidłoCoś tu śmierdzi i coś mi się wydaje, że jak się rozleje będzie jeszcze gorzej. Na wszelki wypadek wypłacę pieniądze kupię dwa banki i perfumy

16-11-2018

kuba 4fuleAfer będzie więcej łatwa kasa kusi

Rozwiń komentarze ()