Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek bankowy uderzy w polskie spółki, a zagraniczne go unikną?

Podatek bankowy uderzy w polskie spółki, a zagraniczne go unikną?

Fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER

PiS od dawna mówił o konieczności repolonizacji banków. Dziś Europejski Bank Centralny wskazuje, że te z nich, które mają zagranicznych właścicieli, mogą próbować uchylać się przed nowym podatkiem bankowym. Sprawdzamy, kto jest właścicielem banków działających w Polsce i jakiej narodowości jest ich kapitał.

Stało się. Prezydent podpisał ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych. Od lutego banki, ubezpieczyciele, SKOK-i i firmy pożyczkowe zapłacą roczną stawkę podatku w wysokości 0,44 proc. od wartości aktywów.

Czy na pewno wszyscy zapłacą? Z pewnością podatkiem nie zostanie objęty Bank Gospodarstwa Krajowego jako bank niekomercyjny. Jednak próby zmniejszenia tego podatku mogą podejmować również banki, których właścicielami są zagraniczne banki-matki. Mówili o tym eksperci w programie #dziejesienazywo.

Ostrzegał przed tym niedawno Europejski Bank Centralny. Jeszcze zanim 15 stycznia prezydent Duda podpisał ustawę o tzw. podatku bankowym, EBC wydał opinię, w której zaznaczył, że struktura tego podatku może być zachętą dla banków do transferowania aktywów za granicę.

Możliwości ewentualnego zmniejszenia należnego podatku nie będą miały w takiej sytuacji banki z kapitałem polskim, które nie mają zagranicznych właścicieli, do których mogłyby wytransferować aktywa.

Na kolejnej stronie przeczytaj o transakcjach, które rozpoczęły proces repolonizacji banków

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Krzysztof506
79.124.116.* 2016-01-26 11:00
A co Wy się tak boicie tych podatków, według mnie one są jeszcze za niskie a jak tylko zaczną dźwigać opłaty to widzę proste rozwiązanie, rozwiązuję umowę i już mają jednego klienta mniej i niech te banki pamiętają że o klienta trzeba dbać a nie grać z nimi jak z debilami.
Hihi832
79.190.118.* 2016-01-26 10:15
Bankierzy przechytrzyli PiS za pomocą swego wysłannika tłustego kota od 2. największego banku zagranicznego BZWBK oddelegowanego na wicepremiera Mateusza Morawieckiego (syn dziadunia Kornela, będącego wolą narodu), hihi!
????????
79.185.77.* 2016-01-25 21:10
Korwin od lat wam mówi, że jak się dowali na piekarza podatek to zaraz sobie to przerzuci do ceny bułeczki i zapłaci kupujący. Lepiej się z niego wyśmiewać... macie co sami chcieliście...
Zobacz więcej komentarzy (238)