Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska misja gospodarcza do Indii. "Nie może nas tam nie być"

0
Podziel się:

Eksperci są zdania, że Indie to bardzo perspektywiczny rynek dla naszego eksportu, to kraj, który w połowie przyszłej dekady chce być trzecią gospodarką świata.

Polska misja gospodarcza do Indii. "Nie może nas tam nie być"
(Nishanth Jois/flickr (CC BY 2.0))

Kolejna polska misja gospodarcza udaje się w piątek do Indii - do Bombaju. Bierze w niej udział kilkudziesięciu przedsiębiorców, przedstawiciele między innymi Krajowej Izby Gospodarczej, ministerstwa rozwoju oraz spraw zagranicznych. Misji przewodniczy wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński.

Rozmowy i spotkania ze stroną indyjską rozpoczną się w piątek. Eksperci są zdania, że Indie to bardzo perspektywiczny rynek dla naszego eksportu, to kraj, który w połowie przyszłej dekady chce być trzecią gospodarką świata. - Dlatego nie może nas tam zabraknąć - powiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

W programie wizyty są m.in. spotkania z przedstawicielami biznesu i władz indyjskich, seminaria, polsko-indyjskiego forum biznesowe, a także rozmowy z władzami indyjskimi. - Wicepremier Piotr Gliński będzie rozmawiał z premierem Indii Narendrą Modim, ja też będę się spotykał z przedstawicielami ministerstw, między innymi węgla - bardzo ważnym dla nas partnerem, ze względu na duże możliwości, jakie widzimy w tym kraju w przemyśle wydobywczym - powiedział Radosław Domagalski.

Wiceminister Domagalski wyraził poza tym nadzieję, że indyjski rynek szerzej otworzy się na nasz przemysł spożywczy - w tym na polskie jabłka.

Jednym z celów wizyty jest też udział w międzynarodowym forum gospodarczym Make in India Week, które rozpocznie się w sobotę. - Jest to sztandarowy projekt uprzemysłowienia Indii, to także największa impreza biznesowa w 2016 roku w tym kraju - mówił Domagalski.

Według danych resortu rozwoju, w ciągu jedenastu pierwszych miesięcy ubiegłego roku obroty handlowe polsko-indyjskie wyniosły ponad 2 miliardy dolarów, a wiec były o 3,3 procent niższe niż w analogicznym okresie 2014 roku. Import w tym czasie wzrósł o 0,2 procent, a eksport zmniejszył się o blisko 17 procent.

Do Indii sprzedajemy między innymi wyroby elektromaszynowe, metalurgiczne, a także przemysłu chemicznego. Coraz większe znaczenia w naszym eksporcie mają artykuły rolno-spożywcze. Sprowadzamy z tego kraju przede wszystkim wyroby przemysłów chemicznego i lekkiego.

Z szacunków NBP wynika, że na koniec 2013 roku wartość inwestycji indyjskich w Polsce wyniosła 92 miliony dolarów. Nasze zaangażowanie w Indiach jest wyższe - wynosi 235 i pół miliona dolarów.

Kolejna polska misja biznesowa uda się do Indii - do Kalkuty za kilkanaście dni.

Zobacz także: Zobacz także: Davos 2016 - czy polska delegacja pojechała ratować wizerunek?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)