Notowania

ukraina
18.10.2014 22:16

Poroszenko: Ukraina będzie miała zapewniony gaz tej zimy

Prezydent Ukrainy oświadczył, że jego kraj będzie miał zapewniony gaz, a cena wyniesie 385 dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons (CC 3.0))

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że tej zimy jego kraj będzie miał zapewniony gaz, a cena za 1000 metrów sześciennych błękitnego paliwa z Rosji do marca 2015 roku wyniesie 385 dolarów.

Powołał się przy tym na wyniki piątkowych rozmów w Mediolanie m.in. z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

_ Wnioskując z wyników konsultacji mogę powiedzieć: Ukraina będzie miała gaz, będzie miała ciepło. To wynik wczorajszych ustaleń osiągniętych z uwzględnieniem ukraińskich interesów narodowych _ - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskich stacji telewizyjnych.

Według niego na rozmowach w Mediolanie strona rosyjska obstawała przy cenie 385 USD za 1000 metrów sześciennych przez cały rok. W rezultacie do 31 marca 2015 roku zdecydowano się zatwierdzić taką cenę. Prezydent Ukrainy zaznaczył, że podkreślano, iż powinny być dwie ceny: 325 USD latem i 385 USD - zimą. Dodał, że to była wspólna propozycja Ukrainy z UE.

_ Doszliśmy do zgody, de facto przyjmując ukraińskie stanowisko. (...) Rosjanie na to przystali _ - powiedział Poroszenko. Dodał, że w najbliższy wtorek, kiedy odbędą się rozmowy gazowe Ukrainy, Rosji i UE, szefowie resortów energetyki powinni przygotować uzgodniony protokół.

Wcześniej w sobotę ukraiński minister energetyki Jurij Prodan powiedział agencji Interfax-Ukraina, że Rosja w czasie piątkowych rozmów z Ukrainą i UE o dostawach gazu odrzuciła główne założenia projektu protokołu zaproponowanego przez Komisję Europejską i wcześniej już uzgadnianego z Moskwą. Podkreślił jednak, że Ukraina jest gotowa dalej prowadzić rozmowy z Rosją i UE w celu osiągnięcia kompromisu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m322256.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja-odrzucila-zalozenia-projektu-ke-w,235,0,1641451.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja wycofuje się z uzgodnień gazowych Rosja odrzuciła główne założenia projektu zaproponowanego przez Komisję Europejską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m322256.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/naftohaz-pozywa-gazprom-za-niedobory-w,3,0,1638659.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest pozew w sprawie tranzytu gazu Ukraińska spółka paliwowa Naftohaz wystąpiła do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Sztokholmie z pozwem przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi w związku z niedoborem gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m322101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lawrow-europa-nie-poradzi-sobie-bez,247,0,1638647.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ławrow: Europa nie da rady bez gazu Rosja nie wprowadzała żadnych sankcji wobec Unii Europejskiej. Oświadczył na spotkaniu z zagranicznymi przedsiębiorcami szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Rosyjski minister dodał, że „jeśli zachodni biznesmeni chcą prowadzić interesy z Rosją, to powinni jasno powiedzieć o tym swoim politykom”.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz