Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Pierwszy samolot wystartuje z Portu Solidarność w 2027 r. Rząd obiecuje "godziwe" odszkodowania

61
Podziel się:

Za dziesięć lat, czyli w połowie 2027 r. z Centralnego Portu Komunikacyjnego ma wystartować pierwszy samolot. - Przygotujemy ofertę godziwych odszkodowań - zapewnia pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK, przewiduje, że na odszkodowania za grunty będzie potrzebne przynajmniej 240 mln zł.
Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK, przewiduje, że na odszkodowania za grunty będzie potrzebne przynajmniej 240 mln zł. (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Za dziesięć lat, czyli w połowie 2027 r., z Centralnego Portu Komunikacyjnego wystartuje pierwszy samolot. - Przygotujemy ofertę godziwych odszkodowań dla mieszkańców Stanisławowa - zapewnia pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild. Tym, którzy nie będą chcieli pieniędzy, rząd jest gotów wybudować nową wieś.

Wild szacuje, że prace koncepcyjne i projektowe potrwają przynajmniej dwa lata. Jak wskazywał podczas piątkowej konferencji prasowej, jest to okres, którego nie da się skrócić. A plany są ambitne. Powstać ma nowe serce komunikacyjne kraju.

Koszty też są niebagatelne. Do 2027 r. na budowę ma pójść około 30,8-34,8 mld zł. Do 2035 r. na modernizację sieci kolejowej ma być przeznaczone kolejne 23 mld zł. Łatwo więc wyliczyć, że w niecałe 18 lat rząd planuje wydać około 58 mld zł.

Zobacz także: Zobacz, gdzie powstanie Port "Solidarność"

Na lokalizację portu rząd wybrał Stanisławów w gminie Baranów. Już we wtorek, kiedy u boku premier Beaty Szydło ogłaszał, gdzie powstanie port, zapewnił, że interesy mieszkańców gminy będą zabezpieczone. Teraz to powtórzył.

- Przygotujemy ofertę godziwych odszkodowań, a dla osób, które z różnych powodów nie zgodzą się na gratyfikację finansową, jesteśmy gotowi wybudować nowy Stanisławów - zapewnił.

Ile rząd jest gotów przeznaczyć na wykup ziemi? Tu twardych deklaracji jeszcze nie ma. Licząc na szybko, Wild szacuje, że potrzeba około 240 mln zł. Przy 3 tysiącach hektarów daje to po 8 zł za metr.

- Będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości i interesu Rzeczpospolitej, aby wszelkie niedogodności Rzeczpospolita wynagrodziła ludziom, którzy mieszkają na tym terenie - mówił pełnomocnik.

Rząd zakłada, że budowa portu "Solidarność", bo tak ma się on nazywać, będzie inwestycją o skali i znaczeniu porównywalnym z wielkimi budowami dwudziestolecia międzywojennego. - To będzie największy projekt infrastrukturalny w powojennej Polsce - zapowiada Wild i porównuje go do budowy Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

CPK ma być nie tylko lotniskiem, ale też najważniejszym węzłem drogowym i kolejowym kraju. Większość z tych 58 mld zł, które ma pochłonąć budowa, będzie przeznaczonych na połączenia kolejowe i drogowe. W tym autostradową obwodnicę Warszawy i linię dużych prędkości, dzięki której ze stolicy na lotnisko będzie można dojechać w 15 minut.

Natomiast w okolicy portu ma powstać nowe miasto, o roboczej nazwie High Tech City. Jego docelowa powierzchnia to 10 kilometrów kwadratowych. Ma się tam na przykład znaleźć centrum wystawienniczo-kongresowe, w którym można byłoby zorganizować Expo 2030. Wild przyznaje, że Polska nie ma za bardzo doświadczeń w budowie nowych ośrodków miejskich od podstaw. Zaznacza jednak, że wokół dużych węzłów komunikacyjnych zawsze powstają liczne inwestycje. A teren wokół CPK ma być najlepiej skomunikowanym obszarem w Polsce. Dojazd pociągiem z 14 miast wojewódzkich do portu ma trwać nie dłużej niż 2 godziny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(61)
olka
6 lat temu
nie obiecujcie bo was juz nie będzie w rzadzie pojdziecie na szczawi port bedzie gdzie indziej
zez
7 lat temu
Może by tak najpierw obiecane gabinety dentystyczne w każdej szkole???
suweren 2 sor...
7 lat temu
Nie potrafią zbudować 1 km dróg a biorą się za megalotnisko.
zet2
7 lat temu
Ci dziwni ludzie ze swoimi jeszcze bardziej dziwnymi pomysłami zapominają o jednym, że zostało im tylko jeszcze 2 lata rządzenia........ Nikt zdrowy na umyśle nie będzie finansował takich absurdalnych fanaberii. Mamy aż tyle pieniędzy?
Ziutek
7 lat temu
Najpierw musi wyładować żeby mógł wystartować! Ale skąd Pisowski funkcjonariusz może to wiedzieć?
...
Następna strona