Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
22.03.2015 10:02

Portugalskie wyspy. Ich kupnem zainteresowani głównie cudzoziemcy

Wystawiane na sprzedaż portugalskie wyspy nęcą zagranicznych inwestorów, głównie obywateli Chin. Dzięki ich nabyciu mogą oni zyskać m.in. prawo do stałego pobytu w unijnym państwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ventura Mendoza Flickr (CC BY-NC 2.0))

Chińczycy chcą kupić portugalskie wyspy wystawione przez ten kraj na sprzedaż. Zainteresowani są też biznesmeni z innych krajów. Nie chodzi im jednak często o piękne krajobrazy, ale o prawo stałego pobytu w państwie należącym do Unii Europejskiej.

W związku z tym, że portugalskie wyspy wystawiane są na sprzedaż stosunkowo rzadko, ich nabywcy muszą twardo licytować się o oferowane tereny. Wysp nie jest bowiem dużo, a liczba zainteresowanych kupnem stale rośnie. Jak informują przedstawiciele agencji nieruchomości, w ostatnich latach wyjątkowy popyt na skrawki lądu w deltach portugalskich rzek wykazywali Chińczycy.

- Z uwagi na piękno i sławę nadmorskich plaż naszego kraju zagraniczni inwestorzy również interesują się przybrzeżnymi wyspami, lecz portugalskie prawo nie przewiduje możliwości obrotu tymi terenami z uwagi na ochronę nadatlantyckiej fauny i flory - mówi Joao Campos z agencji nieruchomości Century 21.

Wśród dostępnych na portugalskim rynku wysp są skrawki lądu na rzekach, a także sztuczne tereny powstałe w efekcie budowy tam wodnych. Najwięcej wysp znajduje się w delcie rzeki Vouga w pobliżu miasta Aveiro, a także na Tagu. W marcu br. 10-hektarowy skrawek lądu na Tagu został wystawiony na sprzedaż za 400 tys. euro. Wyspa Rato zlokalizowana jest w sąsiedztwie miejscowości Lavradio w stołecznej aglomeracji.

- Według mnie większe szanse na nabywców mają wyspy usytuowane z dala od cywilizacji. Sąsiedztwo miast drastycznie obniża bowiem szansę na znalezienie klienta, gdyż ten z reguły poszukuje uroków przyrody oraz ciszy - dodał Campos.

Zarabiać na sprzedaży wysp zamierza spółka EDIA, obsługująca tamę wodną Alqueva w rolniczym regionie Alentejo w południowej Portugalii. W styczniu br. firma ujawniła, że na terenie przylegającego do hiszpańskiej granicy rozlewiska posiada 426 wysp, z których część w najbliższym czasie wystawi na sprzedaż.

- 40 z nich to wyspy "nietykalne". Mają one ogromną wartość z przyrodniczego punktu widzenia, dlatego nie są to tereny na sprzedaż- wyjaśnił prezes spółki EDIA Jose Salema.

Jego zdaniem obrót wyspami rozsianymi po rozlewisku, połączonym z rzeką Guadianą, będzie prowadzony stopniowo z uwagi na istniejące jeszcze bariery biurokratyczne w dostępie i użytkowaniu tych obszarów. Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje, że zainteresowanie obcokrajowców nabyciem nieruchomości w Portugalii, takich jak wyspy, wzrosło w efekcie wprowadzenia przez rząd Pedra Passosa Coelho w październiku 2012 r. tzw. złotych wiz dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

- W dotychczasowych statystykach podawanych przez rząd dominują obywatele Chińskiej Republiki Ludowej. Dzięki nabyciu nieruchomości o wartości 500 tys. euro zyskują oni nie tylko prawo do stałego pobytu w naszym kraju, ale również swobodę poruszania się po krajach strefy Schengen - wyjaśnia Monteiro.

Eksperci zwracają uwagę, że zakup nieruchomości w Portugalii może w najbliższym czasie nęcić również Polaków. Radca handlowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Zagrobelny przyznaje, że dużym problemem dla polskich inwestycji w tym kraju w ostatnich latach była odległość geograficzna.

- Wraz z większą liczbą połączeń lotniczych pomiędzy Warszawą i Lizboną niknie stereotyp Portugalii jako dalekiego kraju, co automatycznie przekłada się na rosnące w ostatnich latach zainteresowanie naszych rodaków kupnem nieruchomości w tym kraju - mówi Zagrobelny.

I dodaje, że z uwagi na rosnącą niestabilność polityczną i ataki terrorystyczne w tradycyjnych krajach turystycznych regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Portugalia powinna stać się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków oraz innych Europejczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia zacieśnia współpracę z Chinami Przybyły z jednodniową wizytą Xi Jinping odwiedził wyspę na Atlantyku nie, jak oficjalnie podano, w ramach tzw. postoju technicznego samolotu, ale w celu poznania możliwości inwestycyjnych w tej części Europy.
Polacy chcą podbić Chiny. Jest nowy pomysł Związek Pracodawców Prywatnych tworzy platformę biznesową, która ma wypromować nasze produkty w Państwie Środka.
Inwestycje w Azji. Chiny tworzą ważny bank Szwajcaria i Luksemburg chcą przystąpić do powstającego z inicjatywy Chin Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz