Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poszukiwania gazu i ropy w Polsce. Główny Geolog Kraju: będą zmiany w koncesjach

0
Podziel się:

Zmiany w przyznawaniu koncesji na poszukiwania m.in. ropy i gazu, w tym ułatwienia dla przedsiębiorców, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów państwa - ma przynieść projektowana nowela Prawa górniczego i geologicznego (Pgg) - mówi PAP Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek.

Poszukiwania gazu i ropy w Polsce. Główny Geolog Kraju: będą zmiany w koncesjach
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bELtHxed

Zmiany w przyznawaniu koncesji na poszukiwania m.in. ropy i gazu, w tym ułatwienia dla przedsiębiorców przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów państwa, ma przynieść projektowana nowela Prawa górniczego i geologicznego (Pgg) - mówi Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek.

Dodał, że "kwestią dni" jest to, żeby projekt wyszedł z Ministerstwa Środowiska. - Zdecydowaliśmy się połączyć projekt naszej zmiany Pgg z projektem zmiany Pgg implementującym dyrektywę off-shore dotyczącą węglowodorów, tak aby nie mnożyć ustawowych bytów - powiedział.

Główny Geolog Kraju, a zarazem wiceminister środowiska, wyjaśnił, że zmiany, jakie zaproponuje resort, mają służyć m.in. ułatwieniom dla przedsiębiorców poszukujących węglowodorów oraz zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa przy udzielaniu koncesji łącznych na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie ropy i gazu. - Jedno i drugie osiągniemy m.in. dzięki tzw. systemowi open door, w którym koncesje nie będą udzielane automatycznie, lecz w przetargu - ale na wniosek inwestora. Ministerstwo ogłosi przetarg, do którego będą mogli przystąpić inni przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie nie oznacza automatycznego przyznania koncesji poszukiwawczej firmie, która jako pierwsza zgłosiła chęć poszukiwań - dodał.

bELtHxef

Wiceminister podkreślił, że przedsiębiorcy ubiegający się o koncesje węglowodorowe będą przechodzić, tak jak dotychczas, prekwalifkację. Ma to na celu zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa. - Do przetargu dopuszczane są firmy wiarygodne finansowo, gwarantujące realizację warunków ewentualnie udzielonej koncesji geologicznej, w tym pełne raportowanie z postępu prac tak, aby faktycznie wzbogacić informację geologiczną - wyjaśnił.

Zaznaczył, że państwo musi poważnie traktować inwestorów, bo to oni ponoszą ryzyko. - W obecnych przepisach są luki. Chcemy zaproponować stabilne i uproszczone przepisy. Ministerstwo ogranicza zatem swoje żądania wobec inwestorów przy udzielaniu koncesji do minimum. Chodzić nam będzie wyłącznie o to, żeby interes Skarbu Państwa i społeczności lokalnej był zachowany, a ryzyko inwestycyjne obniżone. Obniżenie ryzyka to spadek kosztów, którego zysk może mieć SP - dodał.

Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że prawo będzie dopuszczało przetargi inicjowane przez MŚ, gdzie resort przygotowuje pakiet koncesyjny z pełną informacją geologiczną, środowiskową itd., niezbędną inwestorowi.

- Dotychczas takiego przetargu nigdy nie przeprowadzono i za kilka dni ogłosimy właśnie taki przetarg, oferując gotowy pakiet na jedną koncesję. W takim postępowaniu inicjowanym przez Głównego Geologa Kraju przedsiębiorcy są zwalniani z części biurokratycznych obowiązków, w tym oceny oddziaływania na środowisko, bo to wszystko wykonuje już minister. W tym wypadku jednak przedsiębiorcy nie mają swobody proponowania obszaru koncesyjnego, bo ten wyznacza minister w pakiecie koncesyjnym - wyjaśnił.

bELtHxel
bELtHxeG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)