Notowania

facebook
15-05-2018 (16:36)

Powtórka z Cambridge Analytica? Facebook zawiesza bardzo podobną aplikację

Facebook poinformował, że bada i zawiesza aplikację myPersonality. Miała działać bardzo podobnie jak thisisyourdigitallife - aplikacja, która została później wykorzystana przez firmę Cambridge Analytica. Za nową aplikacją również stali naukowcy z Uniwersytetu Cambridge.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP Photo/Noah Berger)
Kolejna aplikacja powiązana z Uniwersytetem Cambridge zawieszona przez firmę Marka Zuckerberga

Facebook bada i zawiesza aplikację myPersonality. Miały z niej wyciec dane o nawet 3 milionach osób. Działała bardzo podobnie do thisisyourdigitallife - aplikacji, która została później wykorzystana przez firmę Cambridge Analytica. Za świeżo zawieszoną aplikacją również stali naukowcy z Uniwersytetu Cambridge.

Działająca na podstawie quizów psychologicznych aplikacja myPersonality miała zebrać dane ponad 6 milionów użytkowników, chociaż tylko około 40 procent z nich zgodziło się na ich udostępnienie. Wyciek ma dotyczyć 3 milionów osób - dostęp do nich mieli badacze z całego świata, a zasoby były nieodpowiednio zabezpieczone - donosi New Scientist.

Według serwisu, dane mogą być bardzo wrażliwe, gdyż zawierają na przykład wyniki testów psychologicznych.

*Afera Cambridge Analytica. Zobacz wideo: *

Facebook zawiesza aplikację. Cambridge znów w centrum uwagi

Autorem aplikacji jest David Stillwell, pracownik Uniwersytetu Cambridge. Z tą samą uczelnią jest związany Aleksandr Kogan, który sprzedał Cambridge Analytica aplikację thisisyourdigitallife , która pomogła firmie nielegalnie gromadzić dane i manipulować użytkownikami serwisów społecznościowych.

O aplikacji myPersonality nawet uniwersytet informował na swojej stronie internetowej. - To jeden z największych na świecie zasobów badawczych - informowano. Stillwell zaznacza jednak, że aplikację stworzył zanim dostał etat na uczelni, a uniwersytet nie miał żadnej kontroli nad danymi.

Facebook niedawno zawiesił jeszcze 200 innych aplikacji - właśnie ze względu na nieprawidłowości w zarządzaniu danymi użytkowników. Firma w tej chwili kontroluje pod tym kątem tysiące innych aplikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: facebook, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie