Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Agencje zatrudnienia w dramatycznej sytuacji. "Po prostu nie ma pracowników"

Agencje zatrudnienia w dramatycznej sytuacji. "Po prostu nie ma pracowników"

Agencje pracy tymczasowej nie mają rąk do pracy Fot. Tor Wennström
Agencje pracy tymczasowej nie mają rąk do pracy

W I kwartale roku agencje pracy tymczasowej zatrudniły 106 tys. osób. To o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. - Zapotrzebowanie na pracę jest, ale nowych pracowników tymczasowych po prostu już nie ma jak zdobyć - mówią przedstawiciele agencji.

– Na rynku praktycznie już nie ma dostępnych pracowników. Są albo ludzie, którzy nie bardzo nadają się do pracy, albo ci, którzy już pracują - mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Dudek z Otto Work Force.

Problemy z pracownikami sezonowymi są przez cały rok, ale szczególnie dotkliwe są wiosną, gdy ruszyły prace sezonowe, a do konkurencji o pracowników ruszyli rolnicy i firmy budowlane - czytamy w "Rz".

Formalności barierą w zatrudnianiu Ukraińców. Urzędy nie nadążają z wydawaniem pozwoleń. Zobacz wideo:

 

 

Czytaj też: Praca dla nieletnich. Firmy już nie szukają studentów, wolą młodszych

Nie pomagają nawet pieniądze. W tym roku wynagrodzenia w pracy sezonowej wzrosły średnio o ok. 20 proc. w porównaniu z 2017 r. i często przekraczają ustawowe minimum, sięgając nawet 20 zł na godzinę. Ale chętnych ciągle brak.

Jak agencje pracy tymczasowej radzą sobie z tym problemem? Firmy organizują festyny rekrutacyjne i wywieszają plakaty, zachęcające do pracy sezonowej. - W praktyce trzeba albo przejąć pracowników od konkurencji, albo z zagranicy - mówi Dudek.

Czytaj też: Rynek pracy ulgą dla budżetu. Kolejny miesiąc z nadwyżką

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polska, praca, praca tymczasowa
Czytaj także
Polecane galerie
Marvij
2018-07-05 11:01
Tacy co się nie nadają? Nie no najlepsze 30lat doświadczenia kursy za swoje c+e 10 języków biegle wiek 30lat a pensja 2500brutto
mmm
2018-07-01 06:03
no ja to soe napewno,ani na kucharke ,ani na kelnerke nie nadaje,taka w restauracjach czy w barach,ja sie wyjatkowo do tej roboty nie nadaje,ja nie podejme takiej pracy
Krzysztof
2018-07-01 01:51
20 zł za godzinę płaciłem kelnerom w cateringu, 7 lat temu. Dziękuję za uwagę.
Pokaż wszystkie komentarze (133)