Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
05.02.2018 10:10

Uprzedzą przed zwolnieniem z pracy. Na L4 już nie uciekniesz

Nim pracodawca wręczy wypowiedzenie będzie musiał powiadomić o swoim zamiarze zwalnianego pracownika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad zmodyfikowaniem mechanizmu rozwiązania umowy z pracownikiem.

Przed wręczeniem wypowiedzenia pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o planowanym zwolnieniu. Dodatkowo zobowiązany będzie go oficjalnie wysłuchać w obecności świadka. Takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje Komisja Kodyfikacyjna.

Pomysłów zmian w Kodeksie Pracy nie brakuje. O proponowanych modyfikacjach pisaliśmy wielokrotnie w money.pl. Aktualnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy dyskutuje nad mechanizmem rozwiązywania umowy z pracownikiem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z propozycjami komisji, nowa procedura zwolnienia ma dotyczyć wszystkich pracowników z wyjątkiem zatrudnionych przez małych przedsiębiorców. Nim pracodawca wręczy wypowiedzenie, będzie musiał powiadomić o swoim zamiarze pracownika.

Ten będzie miał trzy dni na wybranie świadka, który będzie mu towarzyszył w spotkaniu z szefem na obligatoryjnym wysłuchaniu oraz na wskazanie reprezentującego go związku zawodowego.

Dni wolne od pracy. Polska a Europa:

Nowe rozwiązanie jednak utrudni odwlekanie przyjęcia wypowiedzenia przez pracownika, który zawczasu przedstawi zwolnienie lekarskie – zaznacza "DGP". Od momentu zawiadomienia o zamiarze zwolnienia, ma przestać obowiązywać bowiem okres ochronny.

Zmiany mają dotyczyć również zwolnień z przyczyn niezależnych od pracownika, czyli np. zwolnień grupowych – podaje "DGP". W takich sytuacjach odprawa ma przysługiwać wszystkim pracownikom, a nie jak dotychczas tylko w zatrudnionym w firmach zatrudniających powyżej 20 pracowników.

Tagi: praca, kodeks pracy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2018

gosc000Czyli pracownik niewolnik będzie miał teraz prawo być 100% pracownikiem niewolnikem.

05-02-2018

123Zwolnienia grupowe - chrzanienie - w zakładzie w którym pracuję właśnie zwalniają, ale nie grupowo bo mają wyliczone jak często mogą zwolnić i ile … Czytaj całość

05-02-2018

faktBRAWO! WRESZCIE NADCHODZI NORMALNOŚĆ! Zwolnienia z minuty na minutę to norma w polskich obozach pracy, zwanych dla żartu korporacjami.

Rozwiń komentarze (105)