Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Uprzedzą przed zwolnieniem z pracy. Na L4 już nie uciekniesz

Uprzedzą przed zwolnieniem z pracy. Na L4 już nie uciekniesz

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad zmodyfikowaniem mechanizmu rozwiązania umowy z pracownikiem. Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje nad zmodyfikowaniem mechanizmu rozwiązania umowy z pracownikiem.
Przed wręczeniem wypowiedzenia pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o planowanym zwolnieniu. Dodatkowo zobowiązany będzie go oficjalnie wysłuchać w obecności świadka. Takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje Komisja Kodyfikacyjna.

Pomysłów zmian w Kodeksie Pracy nie brakuje. O proponowanych modyfikacjach pisaliśmy wielokrotnie w money.pl. Aktualnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy dyskutuje nad mechanizmem rozwiązywania umowy z pracownikiem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z propozycjami komisji, nowa procedura zwolnienia ma dotyczyć wszystkich pracowników z wyjątkiem zatrudnionych przez małych przedsiębiorców. Nim pracodawca wręczy wypowiedzenie, będzie musiał powiadomić o swoim zamiarze pracownika.

Ten będzie miał trzy dni na wybranie świadka, który będzie mu towarzyszył w spotkaniu z szefem na obligatoryjnym wysłuchaniu oraz na wskazanie reprezentującego go związku zawodowego.

Dni wolne od pracy. Polska a Europa:

 

Nowe rozwiązanie jednak utrudni odwlekanie przyjęcia wypowiedzenia przez pracownika, który zawczasu przedstawi zwolnienie lekarskie – zaznacza "DGP". Od momentu zawiadomienia o zamiarze zwolnienia, ma przestać obowiązywać bowiem okres ochronny.

Zmiany mają dotyczyć również zwolnień z przyczyn niezależnych od pracownika, czyli np. zwolnień grupowych – podaje "DGP". W takich sytuacjach odprawa ma przysługiwać wszystkim pracownikom, a nie jak dotychczas tylko w zatrudnionym w firmach zatrudniających powyżej 20 pracowników.

zwolnienia, kodeks pracy, l4
Czytaj także
Polecane galerie
Ppp
2018-02-09 17:27
Jeśli zwolnienie ma miejsce z inicjatywy pracodawcy i nie jest zwolnieniem dyscyplinarnym, to powinna sie należeć wysoka odprawa, będąca faktycznie odszkodowaniem - np. od sześciomiesięcznej w górę.
Wtedy wszystkie zwolnienia będą porządnie przemyślane.
Pozdrawiam.
Grzegorz
2018-02-08 16:15
Takie zwykłe wypowiedzenie tylko że człowiek musi się 3 dni więcej męczyć .
Tea
2018-02-07 09:40
Chciałam się przyjąć do pracy dorywczej. Dzień pierwszy nie mogę porozmawiać z szefem.Dzień drugi ,goni do roboty ,stawia bzdurne zarzuty ,nie chce powiedzieć za ile mam pracować . Kiedy się postawiłam ,zrobił się malutki .Zrezygnowałam z takiej pracy ,pracodawca ,to nadczłowiek,tak mu się wydaje!
Pokaż wszystkie komentarze (105)