Notowania

panama papers
04.04.2016 20:45

Prawnicy Poroszenki tłumaczą, po co prezydentowi firmy w rajach podatkowych

Prawnicy Petra Poroszenki tłumaczą się z firm ukraińskiego prezydenta w rajach podatkowych. Jak wynika z ujawnionych przez media dokumentów międzynarodowej firmy prawniczej Mossack Fonseca przywódca Ukrainy posiada spółki tzw. offshore.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Prezydenccy prawnicy zapewniają, że nie oznacza to unikania podatków na Ukrainie.
Jak wyjaśniają prawnicy zatrudnieni przez Petra Poroszenkę do sprzedaży jego koncernu cukierniczego Roshen - spółki typu offshore są niezbędne, aby przekazać aktywa prezydenta w zarządzanie zagranicznemu trustowi.

Pozbycie się przez Petra Poroszenkę aktywów było elementem obietnicy wyborczej złożonej przez prezydenta. Prawnicy z firmy Awellum poinformowali ponadto, że firmy założone na nazwisko Petra Poroszenki nie miały nawet rachunków bankowych, tak więc bezpodstawne są oskarżenia, że zostały stworzone w celu rozliczania się w tzw. rajach podatkowych.

Jak czytamy w oświadczeniu firmy offshore nie mają udziału w spłacie podatków przez firmę Roshen, a koncern cukierniczy rozlicza się na Ukrainie.

Wcześniej sam Petro Poroszenko oświadczył, że od czasu objęcia prezydentury, zaprzestał kierowania swoimi aktywami i przekazał to firmom prawniczym, oraz konsultingowym. Jak dodał, on sam jest urzędnikiem, który poważnie traktuje swoje deklaracje majątkowe i spłatę podatków.

Tagi: panama papers, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz