Notowania

gospodarka
07-12-2016 (05:50)

Program 500 plus. 150 tys. kobiet odeszło z pracy

Dziennik powołuje się na Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) autorstwa GUS, według którego od marca do września liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rezygnacja z zatrudnienia przez kobiety pobierające świadczenie 500+ staje się faktem. Taki wniosek płynie z najnowszych oficjalnych statystyk. Może to je jednak w przyszłości drogo kosztować - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik powołuje się na Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) autorstwa GUS, według którego od marca do września liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. Osoby te podały jako powód niepodejmowania pracy "obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu".

Równocześnie wzrosła liczba niepracujących zawodowo w wieku 25-44 lata a jedyną grupą, w której spadła aktywność zawodowa są kobiety. Co więcej, zmiany te zachodzą w czasie dość dynamicznego spadku bezrobocia.

- Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500+ - mówi Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych. Podobnego zdania jest Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. - Do tej pory mieliśmy informacje o pojedynczych przykładach. Teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia - zauważa.

Rezygnowanie z pracy po otrzymaniu 500+ może być zrozumiałe w przypadku kobiet wykonujących najcięższe i najsłabiej płatne prace. Jeśli ma charakter jedynie czasowy, nie spowoduje dużych zmian na rynku pracy. Jeśli jednak będzie to zjawisko stałe, odbije się głównie na kobietach choćby z uwagi na to, że brak pracy dziś pozbawi je w przyszłości prawa do emerytury w sensownej wysokości - pisze "DGP".

oprac: Katarzyna Kalus

Tagi: gospodarka, praca, społeczeństwo, świadczenia, pap, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2016

HankaA ile ona dostanie tej emerytury zarabiając najniższą krajową? Żarty sobie robicie?

07-12-2016

xtrJeżeli zasiłek na dziecko 500 zł jest przyczyną odejścia z pracy to tylko ukazuje patologie polskich wynagrodzeń.

07-12-2016

MamaTylko u nas jest problem i szczucie na wladze za to , ze nareszcie ktos pomyslal o matkach i rodzinach ,no i oczywiste , ze z tego sa tez wazne dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze ()

Wybrane dla Ciebie