Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja portu w Pireusie wstrzymana? Chińczycy w nerwach

0
Podziel się:

Pireus jest centralnym punktem wielkiego planu prywatyzacji, którego realizacji od Grecji wymagali jej wierzyciele.

Prywatyzacja portu w Pireusie wstrzymana? Chińczycy w nerwach
(ARKNTINA/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Chińskie ministerstwo handlu wyraziło głębokie zaniepokojenie planami greckiego rządu w sprawie wstrzymania procesu prywatyzacji portu w Pireusie. Większościowy pakiet akcji zamierzał zakupić chiński konglomerat COSCO (China Ocean Shipping Company).

_ Z artykułów prasowych dowiedzieliśmy się, że nowy grecki rząd ogłosił 28 stycznia zakończenie prywatyzacji portu w Pireusie. To nas bardzo niepokoi _ - oświadczył rzecznik resortu handlu Shen Danyang.

Jak dodał, chińskie władze liczą na to, że uda im się upomnieć grecki rząd, _ by chronił praw i legalnych interesów chińskich firm w Grecji, w tym COSCO _.

W środę nowy rząd Aleksis Ciprasa zapowiedział, że chce wstrzymać proces prywatyzacji portu w Pireusie, największego w Grecji, portu w Salonikach, a także państwowych zakładów energetycznych DEI.

Port w Pireusie jest centralnym punktem wielkiego planu prywatyzacji, którego realizacji od Grecji wymagali jej wierzyciele.

Po pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów wiceminister żeglugi Teodoros Dritsas powiedział, że wstrzymanie prywatyzacji jest zgodne z programem wyborczym lewicowo-populistycznej Syrizy, która zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji. Dritsas ogłosił też, iż chińskie inwestycje opiewające na 320 mln euro w porcie kontenerowym Pireus zostaną zawieszone.

Chińska państwowa firma żeglugowa COSCO nabyła już dwa terminale portu w Pireusie i była typowana na odkupienie 67 proc. udziałów, które państwo greckie posiada w firmie zarządzającej tym portem. Prywatyzację zapoczątkował poprzedni konserwatywny rząd Antonisa Samarasa. Według agencji AFP pierwsza, środowa reakcja chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych na grecką zapowiedź była umiarkowana. _ _

_ W 2008 roku grupa COSCO otrzymała koncesję na rozbudowę dwóch głównych terminali kontenerowych w porcie w Pireusie. To wzorcowy przykład współpracy typu win-win między dwoma krajami i uważamy, że oba rządy będą chętne kontynuować współpracę w różnych obszarach, gdyż jest ona korzystna dla obu narodów _ - powiedziała rzeczniczka chińskiej dyplomacji Hua Chunying.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama: Stany, jako przyjaciel Grecji, oczekują... Obaj politycy omówili też kwestie współpracy między USA i Grecją w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i zwalczania terroryzmu.
Czego chce od UE minister finansów Grecji? Nowy minister finansów zapewnił, że Grecja zamknie rozdział dotychczasowej polityki oszczędności, i że Ateny są gotowe do negocjacji ze swymi wierzycielami, w tym UE i MFW.
Nowy grecki rząd jest gotów "przelać krew" Nowy premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w środę, że jego rząd chce wynegocjować z Unią Europejską "sprawiedliwe, trwałe i wzajemnie korzystne rozwiązanie".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)