Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja agencji Moody's. Złoty odczuje ulgę, ale na krótko. Główne problemy nie zniknęły

0
Podziel się:

Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets w rozmowie z money.pl podkreśla, że problemy, na które wskazuje Moody's nie są wydumane.

Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets
Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets (newseria.pl)

W poniedziałek polska waluta umocni się o około trzy grosze - zapowiada w rozmowie z money.pl Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets. Jednak ekspert podkreśla, że decyzja o obniżeniu perspektywy nie oznacza, że nic się nie stało, gdyż problemy, na które wskazała agencja Moody's, wcale nie zniknęły.

Przemysław Ławrowski, money.pl: Za nami decyzja Moody's. Agencja obniżyła tylko perspektywę oceny wiarygodności Polski, a zatem mamy do czynienia z bardziej pozytywnym scenariuszem. Czy Pana zdaniem jest to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki?

Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets: Teoretycznie tak. Odnosząc opublikowane dane do prognoz agencji Reutera jest to minimalny scenariusz, który był zakładany przez większość obserwatorów. Nie mamy do czynienia z cięciem ratingu, a jedynie z obniżką perspektywy. Nie oznacza to jednak, że nic się nie stało.

Jaki będzie wpływ tej informacji na kondycję złotego?

W poniedziałek na rynku będzie dominować uczucie ulgi. Większa część ostatniego osłabienia złotego była związana z decyzją agencji Moody's. Na początku kolejnego tygodnia Polska waluta umocni się o około 3 grosze. Za euro zapłacimy około 4,38 zł i to samo tyczy się notowań złotego do dolara i franka szwajcarskiego. Będzie to jednak reakcja krótkoterminowa. W dalszej części tygodnia rynek walutowy będzie czekał na dane GUS o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które przed miesiącem mocno rozczarowały. Istotne będą również nowe sygnały napływające ze światowej gospodarki.

Moody's zwraca uwagę na ryzyko rozjechania się sfery wydatkowej i dochodowej budżetu. Kiedy możemy mieć do czynienia z problemami z dopięciem budżetu?

Ten temat na razie mocno nie oddziałuje na rynek, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że już w 2017 roku pojawią się problemy budżetowe, bo wydatków będzie sporo, a planowane dochody są na niższym poziomie. Sytuacja może się pogorszyć, jeśli dojdzie do przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich. Ryzyka, na które zwraca uwagę Moody's, nie są wydumane i nie zanosi się, aby one zniknęły.

Czy możemy mieć do czynienia z nowymi problemami?

Jest to bardzo prawdopodobne. Może pojawić się ryzyko związane z rynkami globalnymi szczególnie w kwestii kondycji gospodarki chińskiej oraz strefy euro. Europejski Bank Centralny robi wszystko, żeby pobudzić wzrost gospodarczy, lecz jak pokazują ostatnie dane, z reakcją na te działania jest różnie. W jaki sposób przełożą się one na gospodarkę na Starym Kontynencie, przekonamy się za około pół roku.

Kolejny przegląd oceny wiarygodności kredytowej Polski będzie we wrześniu. Czy podobne obawy będą towarzyszyć inwestorom po wakacjach?

Tak. Rating może zostać ścięty, bo pamiętajmy, że spośród trzech największych agencji ratingowych Moody's ocenia polską gospodarkę najwyżej. Rating jest o jeden poziom wyższy niż podaje Fitch i o dwa poziomy w porównaniu do oceny Standar&Poor's. Wcześniej - 15 lipca - pojawi się decyzja Fitch i wówczas obawy przed decyzją będą podobne, jak teraz.

Odsuwając nieco na bok czynniki polityczne, jaki wpływ na ocenę agencji mają dane z polskiej gospodarki? W piątek poznaliśmy przecież słabsze dane o PKB.

Piątkowe dane rozczarowały. Na razie nie znamy struktury wzrostu gospodarczego, ale prawdopodobnie problemem są inwestycje prywatne i publiczne. Dane, które pojawią się do września, dadzą szerszy obraz polskiej gospodarki. Do tego czasu może się on pogorszyć, co będzie miało przełożenie na rating. Pod uwagę trzeba brać zbiór czynników, zarówno te związane z ryzykiem politycznym, jak i realnymi danymi z gospodarki.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)