Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Rekordowe zamówienia dla polskich firm. Tak dobrze nie było od 14 lat

27
Podziel się:

Zarówno przemysł, jak i budownictwo nabrały szalonego rozpędu na początku roku. Wskaźniki koniunktury wskazują na największe zamówienia odkąd GUS analizuje takie dane.

Tak dobrze firmy nie postrzegały swojego portfela zamówień nigdy w historii badań GUS
Tak dobrze firmy nie postrzegały swojego portfela zamówień nigdy w historii badań GUS (Jaskolka/REPORTER / East News)

Najnowsze badanie koniunktury GUS wskazują, że dobry czas w polskiej gospodarce wcale się nie kończy. Bieżący portfel zamówień firmy oceniają w lutym tak dobrze, jak jeszcze nigdy w historii badań, czyli od ponad czternastu lat.

Przewaga firm, które uznają swój bieżący portfel zamówień krajowych i zagranicznych jako zbyt duży, lub wystarczający była tak duża, że wskaźnik liczony przez GUS doszedł do poziomu +2,49 proc. w przypadku przemysłu. Tak dobrze nie było odkąd GUS prowadzi tego typu badania, czyli od stycznia 2004 r. Najgorzej pod tym względem było w lipcu 2009 roku (-2,25 proc.).

Produkcja nie idzie przy tym do magazynów, co wskazują bardzo dobre dane o zapasach. Firmy zgłaszają, że ich bieżący stan zmalał do najniższego poziomu od marca 2008 roku. Spadek ich ilości sygnalizuje w lutym więcej firm niż w styczniu. Mierzący to wskaźnik wyniósł +1,36 proc. w porównaniu z +0,88 proc. w styczniu i +0,17 proc. w grudniu ub.r.

Zobacz także: Zobacz również: Ile kosztuje kilogram polskiego eksportu? To zaledwie 1,7 euro

To rosnąca konsumpcja i sprzedaż zagraniczna jak widać rozkręcają krajowy przemysł i nie widać sygnałów by miało się to skończyć, albo by zbliżało się przegrzanie gospodarki. Wykorzystanie mocy produkcyjnych jest przy tym najwyższe od stycznia 2011 roku i wyniosło w styczniu 82,4 proc.

To rekord efektywności od stycznia 2011 roku, tj. odkąd GUS zbiera badania. Poziom wskaźnika sugeruje, że firmy muszą przyśpieszyć inwestycje, żeby zrealizować zlecenia. Będą musiały też prawdopodobnie zwiększyć zatrudnienie.

Świetne dane przyszły też z budownictwa. Tu też jest rekord. Bieżący portfel zamówień za zbyt duży, lub wystarczający uznał największy procent firm w historii i wskaźnik wyniósł +2,35 proc. Najniżej był przy pierwszym badaniu GUS w styczniu 2004 roku (-2,29 proc.).

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Indywidualizm...
4 lata temu
Polacy poprzez swój stosunek do spraw wspólnoty pokazują, iż nie zależy im zbytnio na bliskich ich sercu ludzi...
Synagoga szat...
4 lata temu
Problem z ludźmi jest taki, iż wielu z nich to tylko biologiczne roboty gdyż nie posiadają własnej indywidualnej oryginalnej duchowej jaźni to jest duszy ( można też być uśpionym człowiekiem z rzeczoną, ale być zwiedzony światem )... Mają oni mentalność ula-"reagują stadnie", nie posiadają swojego światopoglądu, jakby tworzyli jeden organizm psychiczny... Straszne to w swej wymowie, ale niestety prawdziwe...
Synagoga szat...
4 lata temu
Polacy są tak otumanieni wrogimi sobie ideologiami duchowymi, iż niszczą samych siebie...
Pracownik
4 lata temu
Dla jakich polskich firm ? Przecież poza kilkoma wyjątkami Polska niczego nie produkuje. Chyba że autor ma na myśli niemieckie, francuskie, szwedzkie itd. montownie w Polsce. Ale one są tak samo "polskie" jak "polskie" były obozy podczas II WŚ. Wtedy były niemieckie obozy w Polsce a teraz są niemieckie firmy w Polsce
Tolek
4 lata temu
Płacimy karę za rządy PO 4 mld i co na to p. Schetyno, Tusku??? Zaraz tyko Kierwińscy zostaną?
...
Następna strona