Notowania

praca
31.01.2016 12:00

Rynek pracy w Polsce. Sprawdź, jakich specjalistów szukają pracodawcy

Jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, finansiści oraz eksperci IT - wynika z raportu Pracuj.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pierre Metivier / Flickr (CC BY-NC 2.0))

Jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników w 2015 roku byli specjaliści do spraw handlu i sprzedaży, finansiści oraz eksperci IT - wynika z raportu Pracuj.pl. Najwięcej ofert zgłosiły takie branże jak: handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia, IT, telekomunikacja oraz zaawansowane technologie.

To eksperci, na których zapotrzebowanie utrzymuje się na wysokim poziomie już kolejny rok z rzędu. W 2015 r. najsilniej, spośród wymienionych branż, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów IT – o niemal 16 proc. w porównaniu rok do roku - czytamy w raporcie Pracuj.pl.

W 2015 r. największym wzięciem cieszyli się pracownicy IT odpowiedzialni za administrację. Odnotowano wzrost o 26 proc. w stosunku rok do roku. Także eksperci zajmujący się rozwojem oprogramowania mogli wybierać w większej, bo o 12 proc., liczbie ofert pracy niż w 2014 r. Najmniej, bo o 5 proc., wzrosła liczba ogłoszeń o pracę skierowanych do specjalistów odpowiedzialnych za internet, e-commerce i nowe media.

Wśród specjalistów zajmujących się administracją IT, najwięcej ofert pracy skierowano do specjalistów ds. administrowania systemami (wzrost o niemal jedną trzecią). Znaczące zainteresowanie zarejestrowano także w stosunku do ekspertów odpowiedzialnych za zarządzanie usługami (48 proc.) oraz administrowanie sieciami (25 proc.).

Analiza ofert pracy adresowanych do specjalistów administracji IT pokazuje, że oczekuje się od nich nie tylko wyższego wykształcenia informatycznego, znajomości systemów operacyjnych Windows i Linux oraz sieci komputerowych (LAN, WAN, VPN). Wymaga się także biegłej znajomości języków programowania (Java, SQL). Niezbędna okazuje się znajomość angielskiego – wymóg tego języka pojawia się w ponad 80 proc. ogłoszeń.

Zobacz jak zmieniała się stopa bezrobocia w ciągu ostatnich 5 lat wg Eurostatu

Najwięcej pracy dla specjalistów IT było w województwach mazowieckim i dolnośląskim. Najczęściej szukały ich firmy małe (zatrudniające od 11 do 50 osób).

Inni specjaliści także poszukiwani

Specjalizacja w której zapotrzebowanie na pracowników utrzymuje się na stale wysokim poziomie, z ewentualnymi lekkimi wzrostami - to handel i sprzedaż. Liczba ofert pracy w 2015 r. wzrosła dla nich o 6 proc., w porównaniu z rokiem ubiegłym - wylicza Pracuj.pl.

Wśród sprzedawców poszukiwano najczęściej ekspertów ds. sprzedaży usług profesjonalnych, z obszaru finanse, bankowość, ubezpieczenia oraz z zakresu w inżynierii, techniki i produkcji. Wiele ofert skierowano także do osób specjalizujących się w sprzedaży produktów spożywczych i odpowiedzialnych za sprzedaż produktów z obszaru farmacji i medycyny.

Najczęściej specjalistów tych poszukiwano w województwie mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim, często w dużych firmach, zatrudniających powyżej 251 pracowników. Największy wzrost zapotrzebowania nastąpił jednak w mikrofirmach, aż o 14 proc. w stosunku rok do roku.

Jest praca dla specjalistów ds. finansów

Do specjalistów ds. finansów skierowano w 2015 r. o 4 proc. więcej ofert pracy niż w 2014 roku.

Ogólnie w bankowości odnotowano niewielki spadek liczby ofert pracy. Dotyczyły one przede wszystkim stanowisk związanych z bankowością detaliczną, korporacyjną oraz pośrednictwem finansowym. Związane to jest ze zmianami jakie zachodzą na rynku bankowym w Polsce.

Konsolidacje banków, zamykanie dużych oddziałów, tworzenie oddziałów typu smart coraz większa automatyzacja procesów, przekładają się na mniejsze zapotrzebowanie na pracowników bankowości detalicznej. Częściej za to szukano osób odpowiedzialnych za analizę i ocenę ryzyka czy specjalistów ds. bankowości inwestycyjnej.

W ogłoszeniach dedykowanych ekonomistom i finansistom (wzrost o 6 proc. rok do roku) – najwięcej ofert pracy skierowano do księgowych. Poszukiwano także specjalistów ds. analizy finansowej, osób odpowiedzialnych za audyt i podatki oraz specjalistów ds. kontrolingu.

Najwięcej pracy dla specjalistów ds. finansów było w województwie małopolskim, mazowieckim i dolnośląskim. Zapotrzebowanie na nich wzrosło najbardziej, o 15 proc., w firmach średnich (51-250 pracowników).

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz