Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Niemcy nie przewidują dalszych decyzji

0
Podziel się:

Szefowie dyplomacji 28 krajów UE będą omawiać w poniedziałek w Brukseli sytuację na Ukrainie i kwestię sankcji.

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier (Armin Kübelbeck/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w wywiadzie dla niedzielnego wydania _ Die Welt _, że nie przewiduje zaostrzenia przez ministrów spraw zagranicznych UE na najbliższym spotkaniu jutro w Brukseli sankcji wobec Rosji.

_ Tego nie ma teraz w programie _ - powiedział Steinmeier. Przedmiotem dyskusji jest natomiast utworzenie listy z nazwiskami wschodnioukraińskich separatystów, wobec których można by zastosować restrykcje dotyczące dostępu do majątku (za granicą) i swobody podróżowania - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

Szefowie dyplomacji 28 krajów UE będą omawiać w poniedziałek w Brukseli sytuację na Ukrainie i kwestię sankcji. Odnosząc się do sytuacji w Rosji, Steinmeier ocenił, że presja ekonomiczna na rosyjską gospodarkę jest już obecnie _ znaczna _. Wskazał na ucieczkę kapitału zagranicznego z Rosji, niepewność inwestorów, upadek rosyjskiej waluty oraz niską cenę ropy naftowej. Jak zaznaczył, Rosja nadal uprawia _ demonstrację siły _, wysyłając samoloty w kierunku granicy NATO i okręty wojenne w kierunku brzegów Australii. _ To droga, która prowadzi na manowce _ - zauważył Steinmeier.

Niemiecki minister spraw zagranicznych zasugerował konieczność poszukiwania nowych dróg w celu obniżenia napięć między UE a Rosją. Taką nową metodą mogłoby jego zdaniem być nawiązanie bezpośrednich kontaktów między Unią Europejską a kierowaną przez Rosją Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Spotkanie obu organizacji _ jak równy z równym _ mogłoby zdaniem ministra rozładować napiętą atmosferę. Jak dodał, jego sugestia spotkała się z poparciem prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.

Steinmeier przyznał, że nie wie, czy Rosja zmierza w kierunku odizolowania się od całej wspólnoty międzynarodowej. Jego zdaniem konstruktywna postawa Moskwy w innych sprawach - chociażby w negocjacjach z Iranem - świadczy raczej o tym, że izolacja nie jest jej celem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)