Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. "UE powinna je zaostrzyć"

0
Podziel się:

Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Sankcje wobec Rosji. "UE powinna je zaostrzyć"
(Patryk Ptak/REPORTER)

Odpowiedź świata zachodniego na wydarzenia w Mariupolu _ musi być bardzo zdecydowana _ - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski. Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być _ świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji _.

W sobotnim ostrzale Mariupola zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Komorowski wyraził w poniedziałek przekonanie, że wydarzenia te mogą mieć _ brzemienne, daleko idące, negatywne skutki _. Jak powiedział, ostrzał Mariupola praktycznie przekreśla porozumienia zawarte pomiędzy Ukraina Rosją w Mińsku na Białorusi. - _ To fragment strategii _ - mówił prezydent - _ zmierzającej do tego, aby wykroczyć poza mińskie ustalenia, tak aby przesądzenie w przyszłości o sposobie wyjścia z tego konfliktu odbyło się na niekorzyść Ukrainy _.

_ - Tak rozumiem podjęcie działań w rejonie Mariupola, tak rozumiem niebywałą decyzję już okupioną krwawym dramatem, jakim było zaatakowanie przy użyciu rakiet dzielnicy mieszkaniowej w Mariupolu _ - podkreślił Komorowski. Według prezydenta było to _ świadomym działaniem, które musiało oznaczać dążenie do eskalacji konfliktu _

_ - Te rakiety były wymierzone w dzielnice mieszkaniową, a więc miały odegrać istotną rolę nie wojskową, nie militarną, tylko - w moim przekonaniu - polityczną czy emocjonalną. To był zamysł niesłychanie groźny _ - oświadczył Komorowski.

Zdaniem prezydenta odpowiedź świata zachodniego na te wydarzenia _ musi bardzo zdecydowana _. Zwrócił uwagę, że w czwartek odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Zapowiedział spotkania z przedstawicielami rządu. - _ Będę miał spotkanie z premier Kopacz, chciałbym mieć spotkanie z ministrem spraw zagranicznych, aby przekazać także i moje sugestie, co do zachowań polskich na tym szczycie _ - poinformował prezydent.

Jak dodał polskie stanowisko _ z grubsza powinno się sprowadzić do tego _, że atak na Mariupol, a także przejęcie lotniska w Donbasie, _ w zasadzie przekreśla dążenie na rzecz łagodzenia sankcji wobec Rosji _.

_ - W moim przekonaniu odpowiedź rosyjska jest odpowiedzią, której należało się spodziewać: wy chcecie ustępować w kwestii sankcji, no to my się pewniej czujemy, jesteśmy mocniejsi, idziemy dalej _ - stwierdził Komorowski.

Według prezydenta _ odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ławrow ostro: "My w taką grę nie gramy" W ocenie rosyjskiego ministra, europejscy politycy wybrali konfrontację zamiast dialogu.
Koniec z sankcjami wobec Rosji? Są warunki Unia może znacząco ograniczyć sankcje, jeśli Rosja poczyni postępy na drodze do rozwiązania kryzysu ukraińskiego - podał _ Wall Street Journal _.
Bruksela zdecydowała w sprawie nowych sankcji Nowe sankcje, nad którymi pracuje Unia, przewidują wprowadzenie zakazu sprzedaży technologii wydobycia ropy i gazu, a także zaprzestanie działalności europejskich firm turystycznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)