Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi

0
Podziel się:

Poparło go 259 posłów, przeciw było 183, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Według PiS Palikot poparł nową premier, ponieważ jego posłowie negocjują przejście do PO.

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi
(PAP/Radek Pietruszka)

Gabinet Ewy Kopacz poparło 259 posłów. Przeciw było 183, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Głosowało 449 parlamentarzystów, zaś większość bezwzględna wynosiła 225 głosów. Wotum zaufania poprzedziła kilkugodzinna debata, w której argumenty merytoryczne mieszały się z emocjami, jednak od początku było wiadomo jak rozłożą się głosy.

aktualizacja 21:25

Rząd poparli wszyscy obecni na sali posłowie Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Twojego Ruchu, oraz 14 posłów niezależnych. Przeciw głosowali politycy Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Sprawiedliwej Polski. Wstrzymał się między innymi Ludwik Dorn, Ryszard Kalisz, Anna Grodzka i Wanda Nowicka.

_ - To był ciężki dzień, ale finał jest dobry. Mój rząd dostał bardzo mocny mandat zaufania, a teraz trzeba to, co dostaliśmy jako kredyt, odpracować. I myślę, że wszyscy ci, którzy są w tym rządzie, mają tego pełną świadomość _ - oświadczyła Kopacz na briefingu prasowym.

Podkreśliła też, że podczas debaty nad expose pytania posłów, które były trudne i merytoryczne, powinny były paść na sejmowej sali. _ - Natomiast pytania, które miały w sobie taki duży ładunek emocji i niekoniecznie były wygłaszane językiem parlamentarnym, to pewnie ci, którzy je zadawali też mają wątpliwości, czy powinni wychodzić na mównicę _ - oceniła Kopacz.

Wyraziła też przekonanie, że gdyby udało się doprowadzić do złagodzenia sporów politycznych w Sejmie, opinia Polaków o tej instytucji i o politykach byłaby znacznie lepsza._ - Uważam, że gdybyśmy my tu w tej Izbie, tak ze sobą nawet na twardo, ale sympatycznie, z odrobiną tylko i wyłącznie sympatii, ale merytorycznie, niech to będzie twardo, tak po męsku, rozmawiali, to i odczucia obywateli, którzy oglądają te posiedzenia Sejmu, i notowania poparcia dla Sejmu byłyby zupełnie inne _ - podkreśliła.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m322275.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose-ewy-kopacz-zobacz-wszystkie-obietnice,27,0,1629467.html) *Expose Ewy Kopacz. Zobacz jej wszystkie obietnice * Szefowa rządu zapowiedziała rewolucję w armii, na kolei, w szkołach i szpitalach, transporcie miejskim i teatrach.

Już w poniedziałek premier uda się w pierwszą podróż zagraniczną - jej celem będzie Bruksela. Szefowa polskiego rządu spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem oraz szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Rozmowy poświęcone będą bieżącym kwestiom europejskim, w tym polityce klimatyczno-energetycznej w kontekście planowanego na październik posiedzenia Rady Europejskie. Omawiane będą także kwestie bezpieczeństwa w związku z sytuacją na Ukrainie.

Z kolei 9 października w Berlinie premier na te same tematy będzie rozmawiała z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformowało CIR. Ponadto spotkanie Kopacz i Merkel będzie poświęcone m.in. relacjom dwustronnym, w tym stosunkom gospodarczym między Polską i Niemcami.

Gratulacje szefa Rady Europejskiej

Herman Van Rompuy wyraził przekonanie, że będzie ona pomyślnie kierowała Polską i _ wniesie wartościowy wkład w europejską debatę i integrację _.

_ W imieniu Unii Europejskiej z wielką przyjemnością witam Ewę Kopacz - nową premier Polski _ - napisał w oświadczeniu szef Rady. Podkreślił, że Kopacz jest drugą kobietą, która od czasów demokratycznych przemian będzie kierować polskim rządem.

Herman Van Rompuy pogratulował jednocześnie Donaldowi Tuskowi jego dokonań na stanowisku premiera i _ doskonałej współpracy„ w Radzie Europejskiej. Jestem pewien, że z powodzeniem wywiąże się on ze swojego nowego zadania _ - napisał przewodniczący. Donald Tusk, wybrany na następcę Van Rompuya, obejmie nowe stanowisko 1 grudnia.

PiS nie wierzy Kopacz

Szef Klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział po głosowaniu, że nie wierzy, by zmiana premiera zmieniła coś w funkcjonowaniu gabinetu koalicji PO-PSL. Jego zdaniem, nie jest możliwe, by Ewa Kopacz w ciągu roku zrobiła to, czego w ciągu siedmiu lat nie zrobił Donald Tusk.

W realizację zapowiedzi premier Ewy Kopacz nie wierzy też posłanka Anna Zalewska, która w czasie debaty prezentowała stanowisko Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jej zdaniem, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej niż deklaracje Ewy Kopacz. Posłanka dodała, że większość uzyskana przez rząd bierze się ze strachu posłów Twojego Ruchu o przyszłość. Jej zdaniem, posłowie ci już negocjują przejście do Platformy Obywatelskiej.

_ O te postulaty walczyliśmy _

Twój Ruch jako jedyny opozycyjny klub poparł nowy rząd. Rzecznik tej partii Andrzej Rozenek tłumaczy, dlaczego. - _ Pani premier zawarła wiele postulatów, o które my walczymy _ - zauważył. - _ Byłoby nie uczciwe wobec naszych wyborców i naszego programu, gdybyśmy nie udzielili jej poparcia. Dajemy jej 100 dni szansy i poczekamy, zobaczymy. Jeśli się uda zrealizować choćby kilka tych postulatów, będę bardzo zadowolony. _

Andrzej Rozenek zapewnia, że po dzisiejszym głosowaniu posłowie Twojego Ruchu nie zamierzają wnioskować o wstąpienie do PO. - _ Jesteśmy nadal w opozycji, tylko uważamy, że Polacy mają dość wojen i chcą konkretnych rozwiązań problemów _ - przyznał. - _ Jeżeli te problemy pani premier zawarła, to my je popieramy. _

Misja Palikota

Jednak szef SLD Leszek Miller nie ma wątpliwości, że Twój Ruch nie jest już opozycją. - _ Jeżeli opozycja popiera wotum zaufania, to nie jest opozycją _ - ocenia. - _ W Sejmie są jasne reguły. Albo się jest po stronie opozycji, albo władzy. _ Zdaniem Millera, dziś nie można mieć wątpliwości co do celu i drogi Janusza Palikota.

- _ Janusz Palikot zatoczył koło i znowu znalazł się w ramionach PO. Podejrzewaliśmy go o to. Otrzymał specjalna misję by rozbić SLD i jego szczątki przenieść do Platformy. Nie udało mu się to, więc wraca. _

Długa debata

Głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata, w której argumenty merytoryczne mieszały się z emocjami. W wystąpieniu Poseł Grupiński odniósł się do niezadowolenia posłów PiS wyrażanego gdy premier Kopacz mówiła o planach na 2015 rok i późniejsze lata. Jego zdaniem, takie deklaracje pojawiają się nieprzypadkowo, bo po wyborach obecna koalicja wróci do władzy. Wystąpienie Ewy Kopacz Rafał Grupiński nazwał _ konkretnym i zwartym _. Przypomniał też, że premier wezwała do zakończenia sporów w Sejmie. Podanie przez Jarosława Kaczyńskiego ręki Donaldowi Tuskowi uznał za konkretny efekt tego apelu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m322275.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose-ewy-kopacz-zobacz-wszystkie-obietnice,27,0,1629467.html) *Expose Ewy Kopacz. Zobacz jej wszystkie obietnice * Szefowa rządu zapowiedziała rewolucję w armii, na kolei, w szkołach i szpitalach, transporcie miejskim i teatrach.

PiS zarzuca z kolei nowej premier niekonsekwencję w jej expose i wzywa do współpracy w Sejmie. Poseł Anna Zalewska oceniła, że szefowa rządu nie mogła się zdecydować, jaki ma stosunek do odchodzącego premiera. Jednocześnie realizację swoich planów przesuwa na okres po kolejnych wyborach parlamentarnych:_ _

_ - Z jednej strony mówi o kontynuacji, z drugiej zapowiada, że wiele trzeba zmienić, nie pokazując jak. To znaczy, że było dobrze, czy źle? - _ pytała z sejmowej mównicy Zalewska. Nie uwierzyła w dobre intencje Ewy Kopacz, która wzywała do pojednania z opozycją. _ - Jak zwykle mówiła pani o zakończeniu wojny polsko-polskiej, po czym od razu zaatakowała Jarosława Kaczyńskiego. Mówiła pani o odbudowaniu zaufania, ale kto inny je zaprzepaścił, jak nie rząd PO-PSL, z panią jako marszałkiem Sejmu na czele? _

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/115/124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/mocna-wyprzedaz-akcji-na-gpw-premier,62,0,1629758.html) Mocna wyprzedaż akcji na GPW. Premier uchroniła spółki węglowe W expose pani premier nie wybrzmiały wystarczające argumenty mające świadczyć o odpowiedzialności i kompetencjach tego rządu. Brakuje jeszcze jednego - moralnych podstaw do pełnienia tak zaszczytnej funkcji _ - powiedziała posłanka PiS. - _ W Smoleńsku reprezentowała pani rząd i Sejm. Okazało się, że nie tylko nie wypełniła pani swoich zadań, ale po prostu kłamała. Polscy lekarze nie uczestniczyli w sekcjach zwłok, a ich wyniki były fałszowane; nie przekopano ziemi na głębokość jednego metra; nie było podstaw do zakazu otwierania trumien. Tej przeszłości zmienić pani nie można; to po prostu moralna dyskwalifikacja _.

Zalewska stwierdziła też, że w rządzie są osoby kojarzone z aferami: od tzw. hazardowej, przez Amber Gold, do ostatniej afery z podsłuchami polityków. Zaapelowała też do Ewy Kopacz, by udowodniła swoje intencje dotyczącej współpracy z opozycją i poparła zmiany w regulaminie Sejmu, dające więcej uprawnień mniejszości parlamentarnej. Zapowiedziała, że Prawo i Sprawiedliwość nie poprze nowego rządu.

Zobacz transmisję na żywo z Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusz Piechociński oświadczył, że _ z całą mocą wspiera nową premier _. Ostro zaatakował też Prawo i Sprawiedliwość za krytykowanie Ewy Kopacz. Piechociński mówił w Sejmie, że dla rozwoju Polski niezbędna jest współpraca wszystkich sił politycznych. Dodawał, że to jest właśnie propozycja nowego rządu. Nie omieszkał też wytknąć zjadliwości posłance PiS Annie Zalewskiej.

_ - To jest propozycja dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie tylko potrafią przeszkadzać, ale także dają wkład do współpracy. Jeśli sami nie potrafimy okazać sobie szacunku i zaufania, to nie mówmy o tym, że polityka jest na dnie - _ mówił szef ludowców.

Piechociński podkreślił, że w expose znalazło się 10 - ważnych zdaniem PSL - obszarów, w których rząd pokazuje _ racjonalność i konsekwencję . _ Z dumą dostrzegam w tym expose to, co było przedmiotem pracy zaplecza rządowego _. - To jest nie tylko kontynuacja koalicji lat 2007-2014, to jest nie tylko kontynuacja tego, co do tej pory robiliśmy. To jest także propozycja nie tylko prostego trwania i administrowania. To jest propozycja nowego, pozytywnego scenariusza dla Polski, rozpisanego także na okres po 2015 roku _ - przekonywał Piechociński. Zadeklarował poparcie PSL dla nowego rządu.

_ To nie expose, to testament _

Szef SLD Leszek Miller zapowiedział, że Sojusz nie poprze rządu. - _ To nie jest expose, które można brać poważnie z uwagi m.in. na horyzont, który został przez panią nakreślony. To raczej koalicyjny rachunek sumienia, wykaz tego, co było zapowiadane do zrobienia, a czego koalicja nie zrobiła i już nie zrobi _ - powiedział Miller. Wystąpienie Kopacz ocenił: _ To nie expose, to testament _.

Szef Sojuszu powiedział, że po 10 latach polskiej obecności w UE celem jest szybkie zlikwidowanie dystansu dzielącego nas od najwyżej rozwiniętych państw europejskiej cywilizacji, dystansu _ w poziomie i jakości życia naszych obywateli _.

_ - Polska w ciągu tych 10 lat osiągnęła PKB na mieszkańca równy 65 proc. średniej unijnej, to dopiero piąty wynik od końca, wyprzedzamy tylko takie kraje jak Węgry, Łotwa, Rumunia i Bułgaria. W dwudziestce najbiedniejszych regionów Europy jest aż pięć polskich _ - wskazywał. Podkreślił, że polska gospodarka konkuruje z innymi przede wszystkim tanią siłą roboczą, a na to nakładają się poważne problemy społeczne. Jak mówił, _ to wszystko składa się na prawdziwy obraz polskich przemian, a nie ten lukrowany i pudrowany _.

Gowin: Druzgocząca krytyka Tuska

Premier Ewa Kopacz przedstawiła w expose szereg słusznych celów, ale nie wyliczenia, skąd wziąć pieniądze na ich realizację - ocenił przewodniczący klubu Sprawiedliwa Polska Jarosław Gowin.

Gowin przypomniał, że jego klub jest złożony z posłów dwóch partii - Solidarnej Polski i Polski Razem. Oświadczył, że wypowiada się jedynie w imieniu partii, którą kieruje, czyli Polski Razem. Zdaniem Gowina, Kopacz zaprezentowała w swoim wystąpieniu _ druzgoczącą krytykę działań rządu Tuska, na którą on nie zasługuje _.

_ - Całe expose to jeden wielki katalog zaniedbań. To jest też oczywiście katalog ogólnie słusznych celów _ - ocenił. Gowin podkreślił, że ten katalog byłby o wiele bardziej przekonujący, gdyby _ towarzyszyły mu jakiekolwiek wyliczenia i gdyby zdecydowana większość tych obietnic nie była złożona na barki następnego parlamentu, następnego rządu _. Mimo to - podkreślił - jeśli propozycja premier dotycząca współpracy z opozycją jest aktualna, to on ją przyjmuje i jest gotów do współpracy ponad podziałami.

Jako godne pochwały określił propozycje dotyczące podniesienia ulg podatkowych na dzieci czy przyznanie urlopów rodzicielskich wszystkim rodzicom. _ - Podoba nam się (ten postulat) tym bardziej, że jest wprost zaczerpnięty z programu Polski Razem _ - mówił. Dodał, że zachęca Kopacz do wykorzystania innych propozycji Polski Razem, czyli m.in. bonów edukacyjnych i wychowawczych.

Gowin pochwalił też pomysły dotyczące ordynacji podatkowej i nowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Skrytykował natomiast Kopacz za brak zapowiedzi odchudzenia administracji, ograniczenia zadłużenia państwa czy wyrównania szans polskich i zagranicznych inwestorów poprzez opodatkowanie zagranicznych korporacji.

Gowin mówił też, że rekordowa liczba młodych Polaków założyła firmy, ale nie w Polsce, tylko w Niemczech. _ - W expose pani premier nie ma niczego, co by skłoniło tych młodych Polaków do powrotu albo co skłoniłoby rzesze kolejnych młodych Polaków do pozostania w kraju. Dlatego posłowie Polski Razem będą głosowali przeciwko wotum zaufania _ - dodał.

Porozmawiajmy o faktach

Zamiar głosowania przeciwko rządowi Kopacz zadeklarował też poseł Patryk Jaki (SP). Jego zdaniem expose Kopacz to _ kolejny projekt ciepłej wody w kranach, zamiast dużego projektu modernizacyjnego, którego dzisiaj potrzebuje Rzeczypospolita _.

_ - Porozmawiajmy o faktach. Obiecywaliście drogi wzdłuż i wszerz na Euro 2012. Jakie są fakty? Nie skończyliście żadnej nitki autostradowej do dziś. Obiecywaliście nowe standardy w państwie, a co mamy? Mamy siedmiomilionowe odprawy w grupie PGE, mamy +taśmy prawdy+, mamy zegarki Nowaka. Miało być niskie bezrobocie, a co jest? Prawie 2 mln ludzi bez pracy _ - wymieniał Jaki.

Skrytykował też efekty działań rządu PO-PSL dotyczące obniżania podatków, ograniczania administracji państwowej, restrukturyzacji górnictwa, informatyzacji państwa oraz służby zdrowia.

Jaki przedstawił też fotografie - jak mówił - z oddziałów onkologicznych w polskich szpitalach, na których widać było kolejki pacjentów. _ - To jest bieżące zdjęcie z onkologii. To taki dobrobyt pani zapewniła tym ludziom? (...) To są kolejki ludzi o życie _ - mówił Jaki. Ocenił też, że wybór Ewy Kopacz na szefa rządu świadczy o złych mechanizmach awansu w polskim państwie.

Oni poprą Kopacz

Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział dla odmiany, że jego klub zagłosuje za rządem premier Ewy Kopacz. _ Gdybym w 2010 roku wiedział, że doczekam takiego premiera, nie wyszedłbym z Platformy _ - oświadczył Palikot. _ Chciałem powiedzieć pani premier - jak Boga kocham - żałuję, że pani nie rządzi od 2007 roku. Naprawdę, nie żartuję. Więcej - gdybym w 2010 roku wiedział, że doczekam takiego premiera i takiego expose, to bym nie wyszedł z Platformy w 2010 roku _.

Na sformułowanie _ jak Boga kocham _ w ustach Palikota część posłów zareagowała śmiechem. Jego zdaniem Kopacz w swym expose wyraziła wiele fundamentalnych i zasadniczych dla Twojego Ruchu postulatów, wiele _ współcześnie potrzebnych rozwiązań społecznych _. _ Niezależnie od tego, że to jest w części też nasz program i czuję się w tym sensie trochę ogołocony z tego programu, ale tak jest. Pani go dziś ogłosiła i to jest dobry program w bardzo wielu kwestiach _ - oświadczył Palikot.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)