Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: moje słowa zostały nadinterpretowane

0
Podziel się:

W 2008 roku prezydent Rosji miał zaproponować Tuskowi podział Ukrainy.

Sikorski: moje słowa zostały nadinterpretowane
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bFdUgtxN

Wczoraj pojawiły się doniesienia, że były szef MSZ w rozmowie z portalem Politico stwierdził między innymi że w 2008 roku Władimir Putin mówił Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy.

_ Rozmowa z Politico nie była autoryzowana i niektóre moje słowa zostały nadinterpretowane. Potwierdzam, że PL nie bierze udziału w aneksjach _ - napisał w poniedziałek wieczorem na twitterze obecny marszałek Sejmu i b. minister spraw zagranicznych.

Amerykański portal Politico pisze, że Rosja usiłowała wplątać Polskę w inwazję na Ukrainę i przytacza słowa Radosława Sikorskiego: _ Chciał (Putin), żebyśmy uczestniczyli w podziale Ukrainy _. _ Od lat wiedzieliśmy, że tak myślą. Była to jedna z pierwszych rzeczy, jakie Putin powiedział premierowi Donaldowi Tuskowi w czasie jego wizyty w Moskwie. Mówił, że Ukraina jest sztucznym krajem, a Lwów jest polskim miastem i dlaczego by nie załatwić tego wspólnie. Na szczęście Tusk nie odpowiedział. Wiedział, że jest nagrywany _ - cytuje portal Sikorskiego.

bFdUgtxP

Politico pisze, że Kreml grał w ten sposób na _ tłumionych imperialnych marzeniach _ Polski. Portal przypomina też o wystąpieniu lidera lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, który w marcu zaproponował Polsce, Węgrom i Rumunii, by włączyły się do rozbioru Ukrainy. _ Wyłożyliśmy im to bardzo, bardzo wyraźnie - nie chcemy mieć z tym nic wspólnego _ - cytuje Politico Sikorskiego.

W kolejnym poniedziałkowym wpisie na twitterze Sikorski przypomniał, że Władimir _ Putin mówił o Ukrainie jako o sztucznym zlepku publicznie, na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 _.

Według Radosława Sikorskiego - cytowanego przez Politico - przygotowania do wojny na Ukrainie rozpoczęły się już w 2008 roku. W jego opinii rosyjskie intencje stały się wyraźne jeszcze przed szczytem NATO w Bukareszcie. _ To tam Władimir Putin wygłosił wyjątkowe przemówienie, oświadczając, że Ukraina jest sztucznym krajem i w większej części te ziemie historycznie należały do Rosji _ - cytuje Politico byłego polskiego szefa dyplomacji.

Portal przypomina, że na tym szczycie Moskwa ostrzegła, że odpowie militarnie na próby Ukrainy lub Gruzji zmierzające do przyłączenia do NATO.

bFdUgtxV

O sprawę zapytana została w poniedziałek premier Ewa Kopacz w programie _ Tomasz Lis. Na żywo _ TVP2. Szefowa rządu powiedziała, że nie słyszała wcześniej o rozmowie, w której miały paść słowa Władimira Putina o podziale Ukrainy. _ I nie uczestniczyłam w żadnej takiej rozmowie. Natomiast przeczytałam ten wpis na twitterze ministra Sikorskiego, który twierdzi, że ten wywiad nie był autoryzowany, że tam jest jakieś przekłamanie w tekście _ - dodała.

_ Jednego jestem pewna, że gdyby rzeczywiście taka rozmowa miała miejsce i gdyby taka propozycja padła ze strony Putina, to jest skandaliczne _ - powiedziała szefowa rządu. Dodała, że gwarantuje, iż _ ani poprzedni premierzy, ani obecny premier, ani następny premier (...) żaden polski premier nie będzie uczestniczył w takim haniebnym działaniu, jak rozbiór innego państwa _.

_ My mamy w historii opisane ile myśmy z tego powodu cierpieli. Gwarantuję, że żaden polski premier, i poprzedni, obecny i następny, nie będzie w tym uczestniczył. Natomiast jeśli rzeczywiście taka propozycja ze strony Putina padła w tej rozmowie - ja tego nie wiem, i o to trzeba pytać, o szczegóły trzeba pytać Sikorskiego, który podał to jako sensacyjną informację - to nazwę to skandalem i nie boję się tego słowa _ - powiedziała premier.

Na pytanie, czy jest coś, co ją w ostatnim czasie zaskoczyło, Kopacz odpowiedziała, że zaskoczyła ją _ chociażby sprawa, którą ogłosił minister Sikorski _. _ Tak, to mnie zaskoczyło. Jeśli tę informację nosił od 2008 roku, no to po sześciu latach nagle to wychodzi, no to mnie to zaskoczyło i pewnie nie tylko mnie to zaskoczyło _ - dodała.

bFdUgtxW
Czytaj więcej w Money.pl
"Putin proponował Tuskowi podział Ukrainy" Taką opinię wyraził marszałek sejmu Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu Politico.
Ławrow zaatakował Sikorskiego za "uwagi" Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej skrytykował szefa dyplomacji Polski, określając niektóre z jego wypowiedzi na temat Rosji jako _ niestosowne _.
Ostrzejsze sankcje wobec Rosji? Unii i nam to się nie opłaca Zdaniem ekspertów, Putin pozostanie bezkarny. _ Amerykańskie sankcje są dla Rosji dużo bardziej odczuwalne niż symboliczne, europejskie _.
bFdUgtyq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)