Notowania

Topnieją wpływy z dywidend do budżetu. Ministerstwo Finansów potwierdza nasze wyliczenia

W tym roku dochody budżetu państwa z dywidend i wpłat z zysku będą prawdopodobnie niższe o ok. 150-200 mln zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Money.pl już w czwartek pokusił się o podobne zestawienie. Czy są one zbieżne?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
Słabsze wływy z dywidend na pewną nie ucieszą ministra finansów Mateusza Morawieckiego.

W tym roku dochody budżetu państwa z dywidend i wpłat z zysku będą prawdopodobnie niższe o około 150-200 mln zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Money.pl już w czwartek pokusił się o podobne zestawienie. Czy są one zbieżne?

"Z informacji uzyskanych od ministrów nadzorujących poszczególne spółki Skarbu Państwa wynika, że oczekiwana wielkość dywidend w 2017 r. będzie trochę niższa od planowanej i wyniesie nieznacznie ponad 2 mld zł. Z kolei wysokość wpłat z zysku, według szacunku MF, może być większa od planowanej i wynieść ok. 250-300 mln zł" - napisał resort finansów w odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej.

W sumie przewidywane w tym roku dochody budżetu państwa z dywidend i wpłat z zysku prawdopodobnie będą niższe o ok. 150-200 mln zł od planowanych 2,44 mld zł - prognozuje resort finansów.

Money.pl już w czwartek podsumował, na jakie wpływy może liczyć rząd. Braliśmy pod uwagę jednak tylko te spółki Skarbu Państwa, które są notowane na GPW. Jak wyliczyliśmy, wpływy z dywidend wyniosą nieco ponad 1,9 mld złotych i będą mniejsze niż w ubiegłym roku. To najgorszy wynik od lat.

Różnica między 2017 a 2016 roku jest podobna do tej, którą wyliczyło Ministerstwo Finansów, uwzględniając również niegiełdowe spółki, i wynosi 219 milionów złotych.

Zobacz też: Morawiecki dla money.pl: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy:

Ministerstwo Finansów w piątek potwierdziło też, że do końca czerwca budżet z tytułu dywidend uzyskał 493 tys. 585 zł, a z wypłat z zysku 161 mln 768 tys. 977 zł.

W budżecie na 2017 r. zaplanowano, że dochody z dywidend od udziałów w spółkach Skarbu Państwa wyniosą ponad 2 mld 240 mln zł. Natomiast wpłaty z zysku od przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państw miałyby wynieść 200 mln zł. W sumie obie pozycje miałyby przynieść 2 mld 440 mln 637 zł.

Tagi: spółki skarbu państwa, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-08-2017

krzychoTak sytuacja katastrofalna pierwszy raz w historii po 1 półroczu mamy finanse na plusie. Straszna wiadomość dla totalnej opozycji. Na dodatek … Czytaj całość

19-08-2017

spNIEMIECKI portal znowu sieje propagandę że gospodarka POLSKA sie wali

18-08-2017

waldimar1mateusz -pierwszy klamca-krzywousty

Rozwiń komentarze (120)