Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe bez zmian. Przynajmniej do końca roku

32
Podziel się

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję.

Profesor Adam Glapiński przewodniczy NBP i RPP.
Profesor Adam Glapiński przewodniczy NBP i RPP. (Witold Rozbicki/REPORTER)
bDnlFMJh

Nie ma co liczyć na wyraźniejsze zmiany oprocentowania w bankach. Stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej pozostały bez zmian. To już trzydziesty szósty miesiąc z rzędu, gdy główna stawka oprocentowania jest na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, główna stawka oprocentowania w Narodowym Banku Polskim, ustalana przez specjalnie powołaną do tego Radę Polityki Pieniężnej, pozostała na rekordowo niskim poziomie. Od marca 2015 roku wynosi 1,5 proc. Stopa depozytów to zaledwie 0,5 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) 2,5 proc.

Te wartości obowiązują banki komercyjne, które w NBP lokują wolne środki lub pożyczają pieniądze według potrzeb. Ma to jednak bezpośrednie przełożenie na ofertę dla klientów. Utrzymanie dotychczasowych poziomów stóp procentowych oznacza, że raty kredytów powinny pozostać względnie niskie. Jednocześnie oszczędzający na lokatach też nie zarobią więcej.

bDnlFMJj

źródło: NBP

Jak długo rekordowo niskie stopy procentowe mogą się utrzymać? Mirosław Budzicki z PKO BP zwraca uwagę na to, że rynek wycenia w pełni jedną podwyżkę stóp procentowych o 0,25 pkt proc. dopiero na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019 roku. Choć na tym ma się nie skończyć. W drugiej połowie przyszłego roku miałoby dojść do kolejnej podwyżki o 0,25 pkt proc.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy widać raczej tendencję do odsuwania w czasie pierwszej podwyżki od lat. Dobrze pokazuje to przykład najnowszych prognoz analityków jednego z największych amerykańskich banków inwestycyjnych. W tym tygodniu Goldman Sachs zakomunikował, że spodziewa się wzrostu oprocentowania dopiero pod koniec 2019 roku. Wcześniej typował pierwszy kwartał przyszłego roku.

bDnlFMJp

Analitycy podkreślili, że przesunięcie w ich prognozie odzwierciedla ostatnie umocnienie się złotego, będące z kolei skutkiem pozytywnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym, umacniającego się popytu krajowego i atrakcyjnych wycen. Według nich zjawiska te utrzymają się przez cały 2018 rok.

Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

- Za dalszym łagodzeniem retoryki i opóźnianiem podwyżek przemawiać będzie krótkoterminowy spadek inflacji i wyhamowanie dynamiki wzrostu gospodarczego na początku roku, brak presji inflacyjnej w kraju i na świecie, umocnienie złotego czy luzowanie polityki pieniężnej w Europie - komentuje Mirosław Budzicki.

bDnlFMJq

Ekonomista PKO BP zauważa, że pewnym czynnikiem ryzyka może być nowa projekcja inflacja NBP, ale - jak dodaje - inwestorzy raczej większą wagę będą przykładać do wcześniej wspomnianych uwarunkowań makroekonomicznych.

Na odkładanie podwyżek stóp procentowych w czasie liczą głównie kredytobiorcy. Jak duże różnice w ratach mogą być w zależności od decyzji RPP widać w porównaniach sytuacji teraz i 2012 roku, gdy stopy procentowe sięgały prawie 5 proc.

Z wyliczeń Open Finance wynika, że zadłużony na 200 tys. zł i 30 lat miał w 2012 roku ratę na poziomie około 1350 zł miesięcznie. Średnia marża kredytu udzielonego w czerwcu 2012 roku wynosiła bowiem 1,99 proc. Po spadkach stóp procentowych oprocentowanie tego długu zmalało z ponad 7,1 do około 3,7 proc. obecnie. Skutek? Ten sam kredytobiorca cieszy się dziś ratą na poziomie niewiele ponad 920 zł miesięcznie.

bDnlFMJK
kredyty
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Krecia robota
3 lata temu
To świetne wieści dla Tadli, która przeżywa dramat w związku ze zbyt dużym obciążeniem kredytowym :)
sikor
3 lata temu
Od 36 miesięcy rekordowo niskie, a kredyty rekordowo wysokie...! To jest możliwe tylko w Polsce.
lol
3 lata temu
Dlaczego państwo które winne jest inflacji (dodruk pustego rozdawanego pieniądza ) zabiera mi podatek od lokaty na 1% ????? Jeśli inflacja jest na poziomie 5% to jaki ja mam zarobek z 1% ?, mam stratę. Państwo okrada mnie 2 razy , pierwszy raz gdy zabiera mi wartość oszczędności i drugi raz gdy twierdzi że coś zarobiłem
bDnlFMJL
Wolny
3 lata temu
Czyli dalej nakręcamy sztucznie gospodarkę nadkonsumpcją na kredyt, to się musi tragicznie skończyć. Bogactwo bierze się z oszczędności a nie z konsumpcji.
Marin
3 lata temu
A inflacja dalej zżera wartość pieniądza.
...
Następna strona