Notowania

podatki
14.05.2018 20:15

Striptiz online to działalność twórcza, nie trzeba zakładać firmy. Fiskus wydał nietypową interpretację podatkową

"Stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia wskazanych we wniosku usług mogą stanowić przychody z działalności wykonywanej osobiście" - brzmi konkluzja.

Podziel się
Dodaj komentarz
Według urzędnika striptiz w sieci "bezsprzecznie" mieści się w definicji działalności twórczej.

Czy kobieta dorabiająca do pensji rozbieraniem się za pieniądze przed kamerką internetową musi zakładać działalność gospodarczą? Z takim problemem podatkowym musiał zmierzyć się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Sprawę niecodziennej interpretacji podatkowej opisuje "Rzeczpospolita". O wykładnię przepisów do skarbówki zwróciła się kobieta, która po godzinach świadczy usługi erotyczne za pośrednictwem specjalistycznego portalu.

Kobieta chciała dowiedzieć się, czy jej działalność stanowi działalność wykonywaną osobiście oraz czy dochody z tej działalności powinny być rozliczane według skali podatkowej.

Wideo: w Polsce istnieją 44 instytucje kontrolujące przedsiębiorców

Fiskus musiał rozstrzygnąć, czy rozbieranie się za pieniądze w internecie podpada pod definicję działalności gospodarczej, czyli świadczenia usług w celach zarobkowych w sposób zorganizowany i ciągły.

Kobieta wyjaśniła, że czerpie podstawowy dochód z normalnej pracy na etacie, a sieciowy striptiz jest jest jej sposobem na dodatkowy zarobek. Za swoje usługi przed kamerką dostaje o serwisu żetony, które następnie są spieniężane i przelewane na jej rachunek bankowy.

"Usługa polega na tym, że klient w trakcie połączenia poprzez Internet ma z Wnioskodawczynią kontakt wizualny. Klient kieruje tym co ma zrobić lub mówić w trakcie wcześniej ustalonego i opłaconego czasu" - czytamy w opisie zdarzenia przyszłego w treści interpretacji. Kobieta planuje prowadzić transmisje każdego dnia przez kilka godzin, a zarobione na portalu żetony planuje wymieniać raz w miesiącu na gotówkę.

"Stwierdzić należy, że przychody z opisanych we wniosku czynności wykonywanych przez Wnioskodawczynię nie spełniają cech uznających je za osiągnięte w ramach działalności gospodarczej" - orzekł dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Fiskus uznał, że przychody te zaliczają się do osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

KIS uznał, że uzyskane z tego tytułu przychody należy rozliczać, według skali podatkowej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2018

gośćFiskus nie mógł inaczej zinterpretować przepisów. Jeżeli stwierdziłby że jest to działalność gospodarcza to jednocześnie zalegalizowałby tym samym … Czytaj całość

15-05-2018

kubaAle jaja fiskus stał się sutenerem i pobiera opłaty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

14-05-2018

om"Bo wszyści artyści to prostytutki :)"

Rozwiń komentarze (51)