Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szefowa MFW zaniepokojona niepewną sytuacją w Europie

Szefowa MFW zaniepokojona niepewną sytuacją w Europie

Fot. AFP PHOTO / William West / EastNews

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wyraziła w niedzielę zaniepokojenie z powodu "niepewności co do sytuacji w Unii Europejskiej" i ostrzegła przed "wpływem, jaki może to mieć na inwestorów".

W wypowiedzi dla dziennika "Le Journal de Dimanche" Lagarde wskazała także jako źródło zaniepokojenia "dyskusje wokół przynależności Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej i trudności, które występują, gdy trzeba koordynować działania dotyczące przyjmowania uchodźców".

"Na płaszczyźnie gospodarczej najważniejsze jest wyeliminowanie niepewności. W okresie niepewności aktorzy gospodarczy nie inwestują, nie kontraktują, nie tworzą projektów. Dotyczy to zarówno Europy, jak innych regionów" - powiedziała Lagarde.

Była francuska minister, która od 2011 roku stoi na czele MFW i której mandat został właśnie przedłużony o dalszych pięć lat, oświadczyła: "Umocnienie europejskiego projektu w sferze gospodarczej, bankowej i budżetowej, zwłaszcza w strefie euro, będzie korzystne dla stabilizacji i tym samym dla wzrostu".

"Kiedy przed pięcioma laty obejmowałam swój urząd, mówiono: oto znów mamy Europejkę, która będzie faworyzowała Europejczyków. Ja natomiast byłam przekonana, że trzeba pracować dla całej społeczności międzynarodowej. Wierzę, że to uznano" - powiedziała Lagarde. Dodała, że odpowiedzią na jej wybór, jeśli chodzi o hierarchię ważności zadań, było poparcie, jakie otrzymała z Chin, Brazylii, Rosji i krajów afrykańskich.

Jej priorytety na najbliższe pięć lat to podejmowanie wysiłków, aby Międzynarodowy Fundusz Walutowy "lepiej służył swym członkom, lepiej się wsłuchiwał w ich potrzeby i lepiej je uprzedzał".

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
LUK888
31.183.121.* 2016-02-21 20:13
Jak się wyciska siódme poty z podatników i utrzymuje darmozjadów to można mieć obawy.
hg44
164.127.51.* 2016-02-21 19:52
Na pewno nie będę otwierał biznesu jak za sąsiadów będę miał arabów. Nie wasze doczekanie. Od razu zamykam biznes.
wsa
37.247.62.* 2016-02-21 19:47
powiedz tej kobiecie ze polacy zarabiaja po 400 euro to dostanie zawału .
Zobacz więcej komentarzy (4)