Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kolumbijskie linie lotnicze szukają oszczędności. Chcą wprowadzenia miejsc stojących

Kolumbijskie linie lotnicze szukają oszczędności. Chcą wprowadzenia miejsc stojących

Fot. Santiago Narayana/CC BY-SA 3.0/Wikimedia

Tanie linie lotnicze VivaColombia chcą maksymalnie ściąć koszty podróży, aby dostosować ceny lotów do możliwości klasy robotniczej. Rozważają możliwość zastąpienia foteli miejscami stojącymi.

Założyciel i dyrektor VivaColombia, William Shaw, zapowiedział, że dowodzona przez niego linia lotnicza szuka możliwości ulokowania podróżnych w pozycji stojącej - donosi Independent.

- Już teraz są ludzie, którzy sprawdzają czy istnieje możliwość latania w pozycji pionowej. Jesteśmy zainteresowani wszystkimi rozwiązanymi, które sprawią, że podróż będzie tańsza - przyznał William Shaw.

VivaColombia na koniec czerwca ogłosiła, że zamierza powiększyć swoją flotę o 50 nowych samolotów typu Airbus 320s. Mają one mieć znacznie większą liczbę miejsc oraz generować niższe koszty eksploatacji.

Zobacz także: Poniatowski zamiast tupolewa. MON zakupił nowe samoloty dla VIP-ów

To wpisuje się w politykę cięcia kosztów przez taniego przewoźnika. - Kogo obchodzi, jeśli nie masz systemu rozrywki na pokładzie samolotu podczas jednogodzinnego lotu? Kogo to obchodzi, że nie ma marmurowych posadzek... albo serwowanych orzeszków ziemnych? - pytał William Shaw.

Prototypowe stojące miejsca testowała włoska firma Aviointeriors już w 2010 roku. Również siedem lat temu, szef popularnej linii Ryanair Michael O'Leary, myślał o specjalnych obszarach na pokładzie z takimi miejscami.

Na razie żaden urząd lotnictwa cywilnego na świecie nie wyraził zgodny na wprowadzenie miejsc stojących w samolotach. Również kolumbijski jest temu przeciwny. Dyrektor Lotnictwa Cywilnego Alfredo Bocanegra powiedział w radiu RCN, że nie wyrazi na to zgody.

- Ludzie muszą podróżować jak ludzie - stwierdził i dodał, że każdy, kto jeździł w transporcie publicznym stojąc wie, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Czytaj także
Polecane galerie
wesoly romek
2017-07-10 15:19
wystarczy wprowadzic miejsca lezace
i juz wladze nie beda mialy argumentu

moga byc w postaci gustownych niepalnych pojemnikow
normalny
2017-07-09 21:15
a pasy bezpieczeństwa mam sobie przypiąć gdzie ?
pilot
2017-07-09 10:03
Efektywność kosztową można jeszcze osiągnąć za pomocą ażurowej klatki doczepianej za ogonem samolotu i tam umieszczać pasażerów. Tylko musi ona dyndać w powietrzu, żeby nie obijała się o glebę podczes startu i lądowania.
Pokaż wszystkie komentarze (47)