Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To już gazowy boom? Gaz popłynie spod Rawicza

1
Podziel się:

Badania wykazują dobrą jakość surowca, a firma planuje kolejne odwierty - mówi wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.

To już gazowy boom? Gaz popłynie spod Rawicza
(Paweł Skraba/Reporter)

Na początku przyszłego roku możliwa jest pełna eksploatacja i komercyjna sprzedaż gazu ze złoża Szymanowo koło Rawicza w Wielkopolsce - poinformowała spółka Palomar Natural Resources (PNR). Wyniki testów potwierdziły możliwość komercyjnej produkcji z tego złoża. Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, Sławomir Brodziński wierzy w potencjał konwencjonalnych złóż gazu ziemnego nas tej koncesji.

Podczas testów osiągnięto maksymalny przepływ gazu na poziomie 5,3 mln stóp sześciennych (czyli 160 tys. metrów sześc.) - średnia dobowa wyniosła 4,5 miliona stóp sześciennych - poinformowała spółka.

Niebawem PNR dokona szczegółowej analizy uzyskanych wyników i określi potencjał produkcyjny złoża. Zamierza też ocenić inne projekty poszukiwawcze w okolicach Rawicza, by zidentyfikować dodatkowe zasoby.

65 proc. udziałów na koncesji Rawicz Palomar przejął od firmy San Leon Energy niecałe dziewięć miesięcy temu, w lipcu 2014 r.

Jak poinformował koncern podczas testu przepływu gazu ziemnego na odwiercie Rawicz -12, w kolejnych dniach przepływ gazu konwencjonalnego dalej rósł.

_ - Cieszy fakt, że już pierwszy odwiert wykonany przez Palomar na terenie Polski zakończył się odkryciem. Potwierdza to, że nasza strategia oparta na zastosowaniu najnowszych metod badań sejsmicznych oraz innowacyjnych technologii wiercenia, umożliwia dostęp do złóż konwencjonalnych dotychczas uznawanych za nieekonomiczne. Jestem przekonany, że sukces Palomara otworzy nową erę w poszukiwaniu i eksploatacji konwencjonalnych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce _ - powiedział prezes Palomar Natural Resources John Buggenhagen.

O tym, że w okolicach Rawicza występuje gaz ziemny wiadomo już od końca lat 70. XX w. Jak powiedział burmistrz gminy Rawicz Grzegorz Kubik, trudno jednak było oszacować jego ilość. _ Dziś, mając odpowiednie technologie, możemy stwierdzić, że wydobycie jest nie tylko możliwe, ale i opłacalne _ - powiedział. Burmistrz nie ukrywa, że liczy na wpływy do budżetu m.in. z opłaty eksploatacyjnej, podatku od budowli, podatku od nieruchomości. _ Entuzjazm jest spory, ale myślę, że konkretne kwoty poznamy dopiero wtedy, gdy szczegółowo zostanie oszacowane złoże _ - dodał.

Palomar Natural Resources jest operatorem siedmiu koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych, w których posiada 65 proc. udziałów. Łączny obszar posiadanych koncesji wynosi ponad 5 tys. km kw. Są to koncesje: Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Poznań Wschód 206, Poznań Wschód 207 oraz Poznań Północ 208.

Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce znajduje się ok. 145 mld m sześc. gazu w udokumentowanych złożach konwencjonalnych. Roczne zużycie gazu w Polsce to ok. 15 mld m sześc.

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, Sławomir Brodziński wierzy w potencjał konwencjonalnych złóż gazu ziemnego nas tej koncesji.

Komentując wyniki prac wiceminister środowiska i główny geolog kraju, Sławomir Brodziński przekonuje o potencjale i możliwości wydobywania w tym rejonie gazu ziemnego _ - Komunikat dotyczący wyników odwiertu testowego Rawicz-12 napawa optymizmem. Oczywiście do pełnego potwierdzenia pozytywnych danych trzeba wykonać jeszcze kolejne analizy, niemniej jednak już na podstawie dotychczasowych prac wydaje się prawdopodobne, że gaz będzie wydobywany na skalę komercyjną. Badania wykazują dobrą jakość surowca, a firma planuje kolejne odwierty potwierdzające potencjał złoża - _ uważa Sławomir Brodziński.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt gazowy Moskwa-Kijów. Dostawy do Polski bezpieczne? Prezes Gazpromu Aleksiej Miller ostrzegł, że może dojść do wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę, gdyż Kijów nie dokonał przedpłaty na surowiec.
UE chce się uwolnić od gazu z Rosji. Jest projekt Projekt unii energetycznej ujrzał światło dzienne. Kraje będą dzielić się dokumentami z kontraktów gazowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
matka
rok temu
no i co 2021 a gaz nie płynie