Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Kiedy ustaje prawo do świadczeń?

0
Podziel się:

Studenci podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach, które zawarły umowę z NFZ. Kiedy tracą prawo do świadczeń?

Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Kiedy ustaje prawo do świadczeń?
(Syda Productions, Shutterstock)

Studenci podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Osoby do 26. roku życia są zgłaszane jako członkowie rodziny, a starsze - przez uczelnię na specjalny wniosek. Kiedy tracą prawo do świadczeń?

Co do zasady, prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej kończy się po upływie 30 dni od momentu wygaśnięcia ubezpieczenia. Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku studentów. Mogą oni liczyć na świadczenia jeszcze przez 4 kolejne miesiące po zakończeniu nauki, a potem są zdani na siebie. Aby nie stracić możliwości korzystania ze środków publicznych, powinni zdobyć inny tytuł do ubezpieczenia lub wykupić je dobrowolnie. W innym wypadku, samodzielnie pokryją koszty każdego leczenia.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Jak długo?

Czteromiesięczny okres ochronny dotyczy wszystkich studentów, bez względu na przyczynę zakończenia edukacji. Z publicznych świadczeń zdrowotnych mogą więc korzystać zarówno absolwenci uczelni wyższych, którzy otrzymali dyplom, jak i osoby skreślone z listy studentów czy samodzielnie rezygnujące z dalszej nauki.

Przykład

Jeśli członkowie rodziny nie posiadają innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, student ma obowiązek zgłosić ich za pośrednictwem uczelni. W tym przypadku jednak, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób trzecich ustaje po upływie nie 4 miesięcy, a standardowych 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne studentów. O czym warto wiedzieć?

Studenci korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, jeśli istnieje taka możliwość. Obowiązek zgłoszenia spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych w przypadku dzieci do ukończenia 26 lat lub osób bez ograniczenia wieku, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Bez względu na wiek osoby, zgłoszenia może też dokonać małżonek.

Osoby studiujące mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego również z innego tytułu, np. jeśli pracują na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Jeśli nie istnieją wyżej wymienione możliwości, obowiązek spoczywa na uczelni i powstaje z dniem immatrykulacji. Przez okres studiów, szkoła opłaca za studenta składkę. Podstawą do zgłoszenia jest złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ.

Student zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię musi poinformować Dział Nauczania o:

  • powstaniu innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (np. w wyniku podjęcia pracy);
  • zmianie danych zawartych w formularzu;
  • zmianie statusu studenta;
  • okolicznościach nakazujących wyrejestrowanie członków rodziny w terminie 7 dni;

Ubezpieczenie należy potwierdzić w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) przy użyciu numeru PESEL i dowodu osobistego. Jeśli NFZ nie zaakceptuje uprawnień, trzeba spróbować jeszcze raz poprzez okazanie innego dokumentu lub złożenie oświadczenia. W przypadku przekazania nieprawdziwej informacji a propos prawa do świadczeń, osoba zostaje obciążona kosztami leczenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)