Notowania

Coraz więcej Ukraińców zasila ZUS

- Już ponad 227 tys. naszych wschodnich sąsiadów jest objętych polskim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Ale w porównaniu z liczbą pracujących cudzoziemców to wciąż raczej niewiele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)

Jak pisze "Rzeczpospolita" w I kwartale ubezpieczeniem emerytalno-rentowym objętych było 330,3 tys. cudzoziemców - wynika z danych przedstawianych przez ZUS, na które powołuje się gazeta. To o 50 proc. (prawie 125 tys.) więcej niż rok wcześniej i 100 proc. (193 tys.) więcej niż dwa lata temu.

Tak dynamiczny wzrost wynika oczywiście z lawinowo rosnącego zapotrzebowania na pracę cudzoziemców. Tylko w zeszłym roku pracodawcy zgłosili popyt na 1,3 mln osób spoza Polski w trybie uproszczonym; wydano też ponad 127 tys. zezwoleń na pracę (prawie dwa razy więcej niż w 2015 r.).

Jak podaje "Rzeczpospolita", wśród sprowadzanych z zagranicy pracowników dominują Ukraińcy, więc także wśród ubezpieczonych w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych najwięcej pochodzi z Ukrainy (ok. 68 proc.).

W sumie w I kwartale było ich aż 227 tys. Ich liczba rośnie też najszybciej (w I kwartale wzrost rok do roku o 90 proc., a w porównaniu z I kwartałem 2015 r. - wzrost prawie czterokrotny). Wśród pozostałych nacji o szybkim wzroście można mówić w przypadku Białorusinów i Mołdawian (o ok. 60 proc. rok do roku), a także Hindusów (o 40 proc.).

Zniesienie wiz dla Ukraińców z poparciem PE.To odbije się na rynku pracy w Polsce?

Szacuje się, że obecnie w Polsce pracuje niemal milion Ukraińców. Większość z nich legalnie. Będzie ich więcej? Niekoniecznie. Jak sugerują osoby zaangażowane w ich zatrudnianie, część obywateli Ukrainy po zniesieniu wiz może wybrać pracę na Zachodzie. To jednak prawdopodobnie odbije się na rynku pracy w Polsce- o czym pisaliśmy w WP money.

Tagi: ukraińcy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2017

koxI tym sposobem płaca w Polsce nigdy nie wzrośnie a za kilka lat trudno będzie spotkać w Polsce na ulicy innego Polaka oprócz emeryta !

30-05-2017

GorylKolejna patologia polskiego rynku pracy. Zamiast podnosić pensje polskim pracownikom polscy pracodawcy ściągają tanią siłę roboczą z Ukrainy.

30-05-2017

BOGDANDziwne tylu ukraiców pracuje na legalu a w urzedach pracy brak pracy dla polaka wszystkich przeciębiorców zatrudniających ukraiców pod lupe , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (125)