Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cztery firmy telekomunikacyjne na celowniku UOKiK. "Pieniądze nie wracają do portfela abonenta"

25
Podziel się:

Chodzi o sytuację, w której np. konsument doładuje konto na kwotę 25 zł i może wykonywać połączenia przez 25 dni. Jeśli nie wykupi ponownego doładowania, niewykorzystane środki przepadają następnego dnia po upływie okresu, w którym mógł wykonywać połączenia.

Cztery firmy telekomunikacyjne na celowniku UOKiK. "Pieniądze nie wracają do portfela abonenta"
(AdamGregor/iStockphoto)
bFfZMurV

UOKiK wszczął postępowania przeciwko czterem operatorom telekomunikacyjnym: Orange Polska, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska. Wątpliwości prezesa Urzędu wzbudziło to, że operatorzy po upływie ważności konta nie zwracają konsumentom niewykorzystanych środków finansowych.

aktualizacja 18:00

Jak poinformował urząd w poniedziałkowym komunikacie, chodzi o sytuację, w której np. konsument doładuje konto na kwotę 25 zł i może wykonywać połączenia przez 25 dni. Jeśli nie wykupi ponownego doładowania, niewykorzystane środki przepadają następnego dnia po upływie okresu, w którym mógł wykonywać połączenia.

bFfZMurX

W ocenie urzędu może to utrudniać konsumentom skorzystanie z prawa do zmiany dostawcy usług. Tym bardziej, że - jak podkreśla UOKiK - dla rynku usług przedpłaconych (pre-paid) charakterystyczne są dynamiczne zmiany, polegające na wprowadzaniu przez operatorów coraz to nowych promocji dla konsumentów, którzy nie są związani terminową umową abonamentową.

"Pieniądze z niewykorzystanych doładowań nie wracają z powrotem do portfela abonenta. W efekcie taka praktyka może np. utrudniać konsumentom zmianę dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z obawy przed utratą niewykorzystanych środków, abonent może nie zdecydować się na skorzystanie z lepszej oferty konkurenta" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Jak wskazał Urząd, działania operatorów budzą wątpliwości tym bardziej, że w takich krajach jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja, Hiszpania, zwrot niewykorzystanych środków jest powszechną praktyką.

Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy może zakończyć się wydaniem decyzji zakazującej stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy.

bFfZMusd

"Będziemy współpracować z urzędem i przekażemy wszelkie wymagane informacje, ale dziwi nas nagła zmiana stanowiska UOKiK w tej sprawie" - poinformowała PAP rzecznik prasowy Play, Marcin Gruszka.

Rzecznik prasowy Orange Polska Wojciech Jabczyński podkreślił w komunikacie przesłanym PAP, że Orange Polska działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

"Rozwiązania, które obowiązują w Polsce i które zdecydował się zbadać UOKiK są standardem na większości rynków w Unii Europejskiej. Będziemy współpracować z urzędem, udzielając wszelkich niezbędnych wyjaśnień i informacji" - dodał.

bFfZMusy
gospodarka
telekomunikacja
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
abonament
3 lata temu
Orange-chyba najbardziej niesolidna firma i naciągacze. Klienta mają w de. Liczy się tylko forsa i ilość, a jakość żadna.
Sofia
5 lata temu
Play też ma kłopoty z zasięgiem i to większe niż Orange a na dodatek podstawowe usługi też nie zawsze są świadczone zgodnie z umową
Gabi
5 lata temu
Najgorszym oszustwem Orange jest to,że nie wywiązuje sie z umowy jesli chodzi o jakość połaczeń z uwagi na notoryczny brak zasiegu..Pomimo składania reklamacji uważają ,że usługi w ich zakresie są spełniane i obiecują gruszki na wierzbie,że to się poprawi ,a prawda jest taka,że latasz z kąta w kąt szukając zasiegu,by w końcu wyjść na dwór i tam próbować rozmawiać.Teraz wiem,że zależy im tylko aby namówić jak najwięcej klientów,nie idzie to w parze z jakością.Czekam do końca umowy,nic mnie w Orange nie zatrzyma
bFfZMusz
Chochoł
5 lata temu
MORDErator ! Gdzie mój post do ~MM ?!? Podałem kobiecie przepisy prawne, jak ma NIE dać się dymać prze operatora. A ty ? Blokada ! Ćniam to ! Lecz się mordeRATOR.
janet777
5 lata temu
To co dzieje się w Polsce to anomalia . Nasza polityka to cyrk .Jak mlodzi maja zaczac nowe zycie skoro 1200 dostaja na reke i 1200 na czynsz . dlaczego ciagle podawane sa sumy ogolne zarobkow . przedstawcie realia Polski zarbkow . Takiego burdelu narobiliscie ze wasi uciekli na chlebem a przyjmujecie do pracu Ukraincow. Taki byl cel wspanaialaje Polityki. ? Budujecie sie tylko zewzgledu na dofinasowania z Uni Europejskiem i okradania ludzi na podatkach i zusie . w sadzacie do wiezien poczciwych ludzi a oszusci lataja na wolnosci . to jest zenada .
...
Następna strona