Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Sankcje wobec Rosji uzgodnione. Jest zgoda Demokratów i Republikanów

63
Podziel się:

Przywódcy Demokratów i Republikanów w Izbie Reprezentantów USA poinformowali w niedzielę, że osiągnęli porozumienie w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Jak komentuje AP, kongresmeni znaleźli się w ten sposób na kursie kolizyjnym z Białym Domem.

Sankcje wobec Rosji uzgodnione. Jest zgoda Demokratów i Republikanów
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Steny Hoyer, jeden z liderów Demokratów w Izbie Reprezentantów, powiedział, że uzgodnione zostało nałożenie nowych sankcji na Rosję w związku z jej ingerencją w wybory prezydenckie USA oraz zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

Prawodawcy uzgodnili też plan sankcji wobec Iranu i Korei Północnej. Jednak to retorsje wobec Rosji - jak podkreśla AP - przykuwają najbardziej uwagę polityków i mediów, ponieważ Biały Dom starał się zablokować przyjęcie ustawy o ich zaostrzeniu, a prezydent Donald Trump jest zwolennikiem ocieplenia relacji z Moskwą.

Administracji do tej pory udawało się wybiegami proceduralnymi spowolnić pracę nad ustawą w Izbie Reprezentantów; teraz jednak ustawa może zostać przegłosowana jeszcze przed sierpniową przerwą w pracach Kongresu, choć Biały Dom ma poważne zastrzeżenia do jej szczególnie ważnego zapisu, zgodnie z którym prezydent musiałby uzyskać aprobatę kongresmenów, gdyby zamierzał złagodzić lub znieść sankcje wobec Rosji.

Zobacz także: Trump zdradził tajemnice rosyjskiemu ministrowi?

Gdyby jednak teraz Biały Dom usiłował zawetować projekt ustawy, wywołałby protesty zarówno Republikanów, jak i Demokratów w izbie Reprezentantów, a ewentualne weto prezydenta zostałoby odrzucone - prognozuje AP.

Analogiczna ustawa o sankcjach została przyjętą przez amerykański Senat w czerwcu przygniatającą większością głosów; już wtedy obiekcje Białego Domu wywołała klauzula zobowiązująca administrację do uzyskania aprobaty Kongresu przed podjęciem decyzji w sprawie sankcji wobec Rosji.

Jak komentuje AFP, ustawa, która może zostać przyjęta już we wtorek, de facto "zwiąże ręce" administracji i podda kontroli Kongresu jej działania mające na celu nawiązanie bliższych relacji z Moskwą.

Taki wymóg - argumentowali przedstawiciele administracji - krępuje ją w prowadzeniu negocjacji z Rosją.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(63)
velvet
5 lata temu
Ale pieprz słowny!
WARZSAWA
5 lata temu
UKRAINA JEST JEDYNYM MORDERCĄ --POLS KI NARÓD ZOSTANIE WYMORDOWANY NATYCHMIAST JAK TYLKO\=============== UKRAINA BEDZIE W NATO I UNII EUROPEJSKIEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jacek
5 lata temu
A Rosja i tak da rade ja popieram
Adamm
5 lata temu
Niech trenują! Po Mistrzostwach Swiata w Piłce Nożnej po ANEKSJI Ukrainy w 2018 roku będą musieli dołożyć z 10-20 zakazów wjazdu dla pomniejszych urzędników rosyjskich.
ROPA BRENT 41...
5 lata temu
BANDYCKA rosja JEST ODPOWIEDZIALNA ZA ZAMORDOWANIE 298 LUDZI Z MH17 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona