Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA wstrzymuje budowę ważnego rurociągu

7
Podziel się:

Rząd Stanów Zjednoczonych wstrzymał budowę rurociągu paliwowego, którego trasa przebiegać ma od Północnej Dakoty do Illinois.

USA wstrzymuje budowę ważnego rurociągu
(Harald Hoyer/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
bELojmYB

Powodem takiej decyzji są protesty Indian, rdzennych mieszkańców kraju. Uważają oni, że inwestycja stanowi zagrożenie dla ich źródeł wody pitnej oraz może zdewastować szczególnie ważne dla Indian ziemie.

Wartość tego projektu oceniana jest na blisko cztery miliardy dolarów. Rurociąg ma mieć długość około dwóch tysięcy kilometrów. Prace wstrzymano w Północnej Dakocie i trzech innych stanach.

Co prawda amerykański sąd federalny ze względów prawnych formalnie nie przychylił się do wniosku Indian, to jednak zwrócił się do firmy, która na podstawie rządowego kontraktu odpowiedzialna jest za powstanie inwestycji, o wstrzymanie prac. Taką decyzję podjął Biały Dom. W tej sprawie zlecone zostały dodatkowe ekspertyzy.

bELojmYD

Indianie od kilku dni prowadzili intensywne protesty, które doprowadzały nawet do gwałtownych starć. Uważają oni, że inwestycja zagraża między innymi rzece Missouri, która jest dla nich źródłem wody pitnej, a ponadto budowa przekracza granice rezerwatu. Rurociąg miał powstać, aby zmniejszyć koszty transportu ropy z Północnej Dakoty do środkowych części kraju. Dzięki temu cena surowca miała być niższa, co pozwoliłoby skuteczniej konkurować z ropą sprowadzaną z Kanady.

bELojmZe
KOMENTARZE
(7)
łapy krwią ci...
5 lata temu
Z Indianami nigdy się nie liczyli... Najpierw ich zabijali, a potem zamknęli w rezerwatach!
ho ho ho
5 lata temu
Indianie nie piją wody tylko whiskey.
napalm
5 lata temu
Niech rząd amerykański zrzuci na Indian napalm. To skutkuje, a i sposób dobry, wypróbowany w Wietnamie. Amerykanie są dobrzy w te klocki.
bELojmZf
Klon
5 lata temu
Indianie maja racje. To Ich nie naruszalne ziemie od zawsze I na zawsze.
anakonda
5 lata temu
jak wszyscy chcą kasy -wodę mają głęboko w d...e,