Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
24.11.2016 09:29

Premier: ustawa dezubekizacyjna przywraca sprawiedliwość

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

- Projekt ustawy dezubekizacyjnej przywraca elementarną sprawiedliwość społeczną - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Zakłada on, że emerytury i renty 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

"Dzisiaj ćwierć wieku po upadku systemy komunistycznego w Polsce nadal ci, którzy byli funkcjonariuszami, służyli zbrodniczemu systemowi, dostają od polskiego państwa sowite, bardzo dobre emerytury i wynagrodzenia, a ci, którzy byli ofiarami, dostają bardzo często emerytury na poziomie 880 złotych, bo tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Od 1 stycznia będzie to 1 tysiąc złotych" - mówiła Szydło na konferencji prasowej.

Jednym z punktów obrad Rady Ministrów jest przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji tzw. "ustawy dezubekizacyjnej". Zakłada on, że emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do lipca 1990 r. będą sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym.

Rocznie ma być to o ok. 546 mln zł mniej na emerytury i renty z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. Projekt zakłada, iż pierwsza wypłata obniżonych świadczeń nastąpi w listopadzie 2017 roku.

"Za służbę na rzecz totalitarnego państwa uznaje się służbę od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r." - wskazano w projekcie noweli. Jak zaznaczono, oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jednostek ministerstwa bezpieczeństwa publicznego i ministerstwa spraw wewnętrznych, obniżenie emerytur i rent dotyczyć będzie także osób, które służyły w jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej w tym m.in. Wojskowej Służbie Wewnętrznej, Wojskach Ochrony Pogranicza.

Tagi: kraj, prawo, rząd, społeczeństwo, świadczenia, pap, mswia, sb, krótka, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2016

pisNie pobieram emerytury, ale uwazam ze odebranie uprawnien nabytych to dranstwo. To jest zalosna msciwosc rodem z glebokiego komunizmu. Zasluzonym w … Czytaj całość

24-11-2016

wiwaUstawie mają podlegać funkcjonariusze i pracownicy SB, MO czyli ci, którzy wykonywali polecenia służbowe, byli mięsem armatnim POLITYKÓW, RZĄDU, … Czytaj całość

24-11-2016

JanekBardzo dobra decyzja,brawo PiS. Teraz czas na ubeckie szczekanie i wściekły skowyt wielbicieli zbrodniczego systemu.

Rozwiń komentarze (383)