Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kredytobiorcy pod ochroną. Sejm przyjął ważną ustawę

9
Podziel się

Ustawa wprowadza takie rozwiązania jak: udzielanie kredytów tylko przez banki i SKOK-i. Nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe.

bDJkKNAR

Większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Za ustawą głosowało 426 posłów, przeciw było dwóch. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

bDJkKNAT

Sejm zdecydował o wprowadzeniu do ustawy kilku poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania. Przewidują one zmiany redakcyjne, ujednolicają terminologię w przepisach, usuwają wątpliwości interpretacyjne.

W środę na posiedzeniu plenarnym poseł Jerzy Małecki (PiS) przedstawiając sprawozdanie komisji z prac nad projektem mówił, że celem zmian jest wdrożenie postanowień unijnej dyrektywy w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi.

- Zamiarem prawodawcy jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów zawierających umowy o kredyt związane z nieruchomościami. Projektowane przepisy spowodować mają rozwój bardziej przejrzystego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego. Nastąpić ma to poprzez m.in. zawieranie spójnych, uczciwych umów, co możliwe będzie dzięki wyrównywaniu asymetrii informacyjnej między kredytodawcami a ich klientami - tłumaczył.

Poinformował, że do projektu komisja wniosła poprawki; m.in. zwiększono do 0,3 proc. sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego wysokość maksymalnej stawki procentowej opłat, które pośrednicy kredytu hipotecznego będą musieli wnosić na pokrycie kosztów nadzoru, zmodyfikowano też definicję umowy o kredyt hipoteczny w walucie obcej.

bDJkKNAZ

Ustawa wprowadza takie rozwiązania jak: udzielanie kredytów tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe; udzielanie kredytów w walucie, w której klient uzyskuje większość dochodów; zakaz uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

Ponadto w ustawie znalazły się regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości.

Według autorów projektu nowe przepisy powinny przyczynić się do zwiększenia porównywalności i transparentności ofert kredytodawców oraz wzmocnienia pozycji konsumenta zarówno na rynku kredytów konsumenckich, jak i kredytów związanych z nieruchomościami mieszkalnymi (kredytów hipotecznych). Mają też zapewnić kompetentną weryfikację zdolności kredytowej klientów oraz zabezpieczyć ich przed nierzetelną reklamą.

Nowe przepisy uniezależniają wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od ilości zaakceptowanych wniosków. Ma to zapobiec sytuacji, gdy pracownik banku lub SKOK-u podwyższa zdolność kredytową klienta, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie.

bDJkKNBa

Zaproponowano także rozwiązania, które umożliwią restrukturyzację zadłużenia w przypadku, gdy konsument nie będzie w stanie spłacać zobowiązań.

bDJkKNBu
gospodarka
prawo
kredyty
Źródło:
KOMENTARZE
(9)
trialman
4 lata temu
Ciekawe kiedy w koncu zniosą wymyśloną opłatę za czas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych, dadzą nam możliwość nadpłaty i spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów (tzw prowizji rekompensacyjnej) lub uniemożliwią bankom wciskania kart kredytowych czy naprawdę poprawią przejrzystość dodatkowych kosztów które wiążą się z zaciągnięciem kredytu (ubezpieczenia, polisy, koszty rachunków i kart i inne pomysły wciskany klientom). Bardzo ciekawe.
Marek Popowic...
4 lata temu
i zostawia dotychczasową zmorę - INDEKSACJĘ! Art. 6. 1. Kredyt hipoteczny może zostać udzielony wyłącznie w walucie lub indeksowany do waluty, w której konsument uzyskuje większość swoich dochodów lub posiada większość środków finansowych lub innych aktywów wycenianych w walucie udzielenia kredytu hipotecznego lub walucie, do której kredyt hipoteczny jest indeksowany.
SUWEREN
4 lata temu
Znamy takie przypadki !!! W warszawskiej msm Energetyka, w celu zastraszenia niepokornej osoby, adresowano przesyłkę z uwidocznioną trumną, w której leży denatka – co było jawną przestrogą przed jej działaniami na rzecz zwykłych spółdzielców. WIĘCEJ NA : "TEMIDA CONTRA SM"
bDJkKNBv
tamtutam
4 lata temu
PRL wraca!Socjalizm pełną gębą!Oczywiście ci,którzy będą pilnować,rozdawać i nadzorować,będą mieli się najlepiej.Ich znajomi też!
proste
4 lata temu
Jaki będzie tego efekt ? Kredyt hipoteczny będzie trudniej dostępny.