Notowania

Przejdź na
utrudnienia na kolei
06.10.2014 14:46

Utrudnienia na kolei. Przez nowy rozkład jazdy

To nie koniec zmian. Kolejne już za dwa miesiące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Od 12 października do połowy grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Utrudnienia będą czekały głównie na trasach z Warszawy do Skierniewic i Białegostoku oraz w samej stolicy, gdzie część składów Intercity skierowano na Dworzec Gdański.

Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska przypomniała, że zmiana będzie obowiązywać do 13 grudnia. Od 14 grudnia zacznie obowiązywać nowy, roczny rozkład jady pociągów.

Utrudnienia na pasażerów będą nadal czekały m.in. na linii Warszawa-Łódź na odcinku do Skierniewic. Aktualnie z Warszawy do Łodzi kursuje 19 pociągów PKP Intercity (10 zatrzymuje się w Żyrardowie i 12 w Skierniewicach) oraz 18 składów z Łodzi do stolicy (10 zatrzymuje się w Żyrardowie i 11 w Skierniewicach). Szopowska wyjaśniła, że w związku z remontami mogą nastąpić niewielkie zmiany w godzinach odjazdu pociągów. Od października, przewoźnik zwiększył o 10 liczbę kursujących porannych zastępczych dla pociągów autobusów ze Skierniewic i Żyrardowa do Warszawy i o 10 popołudniowych ze stolicy do tych miast. Obecnie kursuje ich 40. Busy jeżdżą co kwadrans od 4.45 rano i od 15.25.

Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP PLK, zarządzającego infrastrukturą kolejową, poinformował, że modernizacja tej linii warta ponad 1 mld zł, pozwoli w przyszłym roku skrócić podróż z Warszawy do Łodzi do 70 minut.

Zmiany dot. kursowania pociągów nie ominą też samej stolicy. W związku z wymianą rozjazdów na Dworcu Zachodnim i modernizacją trasy między tą stacją a Warszawą Centralną, 27 składów Intercity w wybranych terminach zmieni stacje przyjazdów i odjazdów w stolicy. 15 pociągów zostanie skierowanych na Dworzec Gdański z pominięciem Warszawy Zachodniej, Centralnej i Wschodniej. Prace remontowe będą trwały od 14 października do 1 grudnia. Dutkiewicz wyjaśnił, że pozwoli to podnieś prędkość składów wjeżdżających na stacje z 20 km/h do 60 km/h.

Poważne utrudnienia nie ominą jeżdżących koleją z Białegostoku do stolicy. Od 12 października na 10 miesięcy zostanie zamknięty odcinek między Tłuszczem a Łochowem. W styczniu ma zostać zamknięta trasa między Tłuszczem a Sadownem. PKP Intercity na tej trasie zapewni zastępczą komunikację autobusową. Pasażerowie będą mogli podróżować na dwa sposoby np. wybrać autobusy z przesiadką na pociąg w Małkini lub skorzystać z bezpośrednich połączeń busem ze stolicy do Białegostoku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m312911.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezes-pkp-plk-dla-money-pl-na-polskich,100,0,1629284.html) *PKP PLK zdradza, gdzie Pendolino będzie mogło pojechać z prędkością 200 km/h * Prezes spółki w Money.pl odpowiada również na zarzuty o brak bezpieczeństwa na kolei.
Autobusy na trasie Dworzec Centralny - Małkinia - Dworzec Centralny będą odjeżdżać co dwie godziny i będą skomunikowane z pociągami zatrzymującymi się z Czyżewie, Szepietowie i Łapach. Przewoźnik zapewni 8 par takich połączeń dziennie. Będzie można skorzystać również z 4 par bezpośrednich połączeń ze stolicy do Białegostoku. Podróż w obu wariantach zajmie ok. 3 godz. Dodatkowo PKP PLK w porozumieniu z Kolejami Mazowieckimi uruchomi ok. 50 autobusów między Tłuszczem a Łochowem.

Dzięki prowadzonej inwestycji podróż pociągiem między stolicą Podlasia a Warszawą ma wynieść ok. 2,5 godz.

Szopowska powiedziała, że inwestycje, które mają zakończyć się w grudniu, pozwolą na znaczące skrócenie czasów jazdy pociągów. Podróż ze stolicy do Gdańska ma trwać mniej niż 3 godz. Od połowy grudnia z Warszawy do Katowic i Krakowa mamy dotrzeć w ok. 2,5 godz., a do Wrocławia w ok. 3 godz. i 40 minut.

Dutkiewicz dodał, że do września br. PKP PLK zmodernizowała 730 km torów, ponad 100 mostów, 130 peronów i 250 przejazdów drogowo-kolejowych. Ponadto rozciągnięto blisko 0,5 tys. km sieci trakcyjnej. W tym roku zarządca infrastruktury chce wydać na inwestycje ok. 7 mld zł. W 2013 r. wydano ponad 5 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: utrudnienia na kolei, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz