Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wartość niemieckiego eksportu broni uległa w 2015 r. podwojeniu

15
Podziel się:

Niemcy wyeksportowały w 2015 roku broń i sprzęt wojskowy o wartości 7,86 mld euro. Kwota transakcji wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2014 - podał w niedzielę niemiecki dziennik "Welt am Sonntag" (WamS), powołując się na raport rządu.

Sigmar Gabriel i Angela Merkel
Sigmar Gabriel i Angela Merkel (PAP/EPA)
bEJLbQbp

Dwa lata temu Niemcy sprzedały broń za 3,97 mld euro. Minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) zapowiadał po objęciu urzędu w 2013 roku bardziej restrykcyjną politykę udzielania pozwoleń na handel bronią. Z danych za rok 2015 wynika, że liczba pozwoleń na transakcje zbrojeniowe wzrosła w zeszłym roku o 593 do 12 687.

Rekordowy poziom eksportu zbrojeniowego wynika po części z realizacji starych kontraktów. W 2015 roku zrealizowano zamówienie na cztery samoloty zbiornikowce dla brytyjskiej armii. Kontrakt wart był 1,1 mld euro, a samoloty zamówiono już w 2008 roku. Ta transakcja służy wzmocnieniu europejskiej polityki zbrojeniowej oraz "uzasadnionym interesom bezpieczeństwa Niemiec" - uzasadnia ministerstwo.

Inną dużą transakcją jest sprzedaż czołgów i haubic pancernych do Kataru za 1,6 mld euro. Eksport do Kataru jest kontrowersyjny ze względu na zarzuty wobec władz tego kraju o wspieranie Państwa Islamskiego. Jak pisze "WamS", Gabriel próbował zablokować udzielone w 2013 roku przez poprzedni rząd pozwolenie, jednak musiał się ugiąć pod presją innych członków rządu popierających ten projekt. Spór dotyczy też eksportu sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej.

bEJLbQbr

Z raportu wynika, że 59 proc. eksportu broni trafia do krajów niebędących członkami UE czy NATO.

Gabriel uznał za swój sukces ograniczenie liczby pozwoleń na sprzedaż broni małokalibrowej. Wartość pozwoleń spadła z 47 mln do 32 mln euro.

Rząd Angeli Merkel rozpatrzy raport o eksporcie broni za rok 2015 na najbliższym posiedzeniu w środę.

bEJLbQbS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Jack410
5 lata temu
A ile kupiło Państwo islamskie?
er
5 lata temu
Jak mawiał Lenin ; Zachód sprzeda nam sznur na którym go powiesimy.
er
5 lata temu
Jak mawiał Lenin ; Zachód sprzeda nam sznur na którym go powiesimy.
bEJLbQbT
jasio
5 lata temu
Chyba juz zapomnieliscie ze Polska jest jednym z glownych importerow broni z Niemiec. Nie wdaje sie w szczegoly ale przypomne tylko kontrakt na Leopardy. Gdyby budzet obronny Polski byl wiekszy pewnie kupowalibysmy jak leci, wszystko co Niemcy maja w ofercie.
oko340
5 lata temu
szkopia podsyca do wojen