Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiceminister refundował drogi lek na raka, choć były tańsze zamienniki. "Przez niego tracimy miliony"

43
Podziel się:

Setki milionów złotych kosztowały podatników decyzje wiceministra zdrowia Marcina Czecha. Tak uważa szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna. Sprawa dotyczy refundacji leku na raka, który nie był najtańszą z opcji.

Na zdjęciu wiceminister Marcin Czech, na którego niegospodarość miał wielokrotnie wskazywać prezes NFZ Andrzej Jacyna
Na zdjęciu wiceminister Marcin Czech, na którego niegospodarość miał wielokrotnie wskazywać prezes NFZ Andrzej Jacyna (Paweł Supernak)

Setki milionów złotych kosztowały podatników decyzje wiceministra zdrowia Marcina Czecha. Tak uważa szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

Jak podaje "Fakt", chodzi o refundację leku Herceptin, który używany jest przy leczeniu raka piersi. Wersja dożylna ma dopuszczone do obrotu tańsze zamienniki, jednak przez dwa lata ministerstwo nie refundowało opcji, która mogła kosztować mniej. Rocznie dało to straty w wysokości ponad 100 mln zł.

Szef NFZAndrzej Jacyna miał w tej sprawie kierować pisma do resortu i wskazywać na problem. Jacyna odpowiedzialnością za brak reakcji obarczać miał wiceministra Marcina Czecha.

Zobacz także: Zobacz: Apteka dla aptekarza. To coś niespotykanego w krajach rozwiniętych

Jak czytamy w gazecie, Czech został wprowadzony do resortu dzięki Krzysztofowi Łandzie, byłemu już wiceministrowi. Obu łączyło to, że przez lata pracowali dla największych koncernów farmaceutycznych. Według "Faktu" Czech "zna wielkie koncerny od podszewki".

Tańszy zamiennik leku pojawił się finalnie na liście refundowanych od pierwszego lipca tego roku. "Fakt" zwraca uwagę, że Marcin Czech wciąż pozostaje na stanowisku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
Rafał
5 lata temu
Może tak warto policzyć ile chorych osób zmarło, bo nie było pieniędzy na leki lub zabiegi dla nich. Ilu ludzi można było uratować za te 100 milionów?
ja
5 lata temu
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – ciepłe posadki i wysokie zarobki dla kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Niedawno opisany w niej system pozwolił zarobić ponad 20 procent i uchronił przed ostatnimi spadkami.
EDEk
5 lata temu
Zmienik - mam w samochodzie zamienniki i podziałały dwa tygodnie - tu nic innego
Belka
5 lata temu
Jestem ostatnia osoba popierająca zle , niszczące decyzje pisiorkow, nie mogę patrzeć na ich obłudne uśmiechy gdy klamia ale tu nie mam się do czego przyczepić.... Nareszcie refunduja konkretne leki, nie raz miałam zamiennik i bardzo dziękuję, nigdy więcej. To nic, ze substancji leczniczej ma być tyle samo ale może dany wypełniacz zmniejsza lub zwiększa działanie. NFZ nie jest taki święty, ile kasy miesięcznie wpływa? Mnóstwo a duża część z nas badania robi prywatnie bo lekarz płacze jak wydaje skierowanie. PODOBA mi się pan Marcin Czech! I tak Pana się PiS będą to na złość...ll.więcej takich decyzji :)
ABC
5 lata temu
A dlaczego to szkoda pieniędzy na leczenie Polaków lekami oryginalnymi, którzy ciężko na to wszystko pracowali i pracują. Tańszy zamiennik to nie to samo co lek oryginalny. Szkoda to rozdawać pieniądze tych co to właśnie ciężko pracowali i pracują, na Rydzyka, na 500+ jak leci, 300+ itp. Pieniądze podatników powinny być dzielone wg potrzeb wszystkich grup społecznych - chorych na raka również a nie tylko ciągle jakieś rozdawnictwo. Jeżeli na zachodzie i w innych państwach stosowana jest Herceptyna to u nas też powinna być stosowana - Polacy sobie na to zapracowali. Zamiennikami wg procedur to niech się leczą DECYDENCI i POLITYCY.
...
Następna strona