Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
03.04.2018 07:21

Firmy windykacyjne pozywają na potęgę. Chcą zdążyć przed zmianą przepisów

Windykatorzy zasypują sądy pozwami. Chcą zdążyć przed wprowadzeniem w życie nowych przepisów, które mają skrócić okres przedawnienia z 10 do 6 lat i skończyć z żerowaniem na niewiedzy dłużników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MICHAL KOSC/REPORTER)
Wkrótce długi będą przedawniać się szybciej

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak przyznaje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", że banki oraz inne przedsiębiorstwa dochodzące wierzytelności na masową skalę składają powództwa do sądów. - Widać, że jest to ucieczka przed nowymi przepisami - mówi wprost.

Jak informowaliśmy w money.pl, wkrótce do każdego pozwu o zapłatę trzeba będzie wpisać datę wymagalności roszczenia, czyli terminu, do kiedy można dochodzić zwrotu długu. Ma to pomóc sądom w szybkim ustaleniu, czy upłynął już termin przedawnienia.

Zobacz także: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

Obecnie firmy korzystają z niewiedzy dłużników i idą do sądu nawet, gdy długi już się przedawniły. To w gestii pozwanego leży, by podnieść argument przedawnienia. Sądy tej kwestii nie badają, a nieświadomi dłużnicy karnie płacą.

Pośpiech windykatorów jest nieprzypadkowy. Ustawa może zostać uchwalona już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. A to jeszcze nie wszystko, bo krótsze terminy przedawnienia będą obowiązywały także w przypadku roszczeń powstałych przed wejściem w życie nowego prawa - czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, windykacja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2018

BabciaDosyc bezkarnosci firm windykacyjnych, bandyckich i cwaniackich. Oszukiwaly Polakow na potege.

03-04-2018

PrawnikDlaczego nie zlikwidowali jeszcze firm windykacyjnych łupiących Polaków. Prezes obiecał to w już w 2007nroku. I kiedy będzie ta likwidacja panie … Czytaj całość

03-04-2018

asasaKwa!!!!!!!!!!!!!! Długi należy splacac a nie zyc na kredyt! nie stać cie to nie zaciągaj zobowiazan! ale no tak każdy przecież powie ze musi mieć … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (153)