Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Firmy windykacyjne pozywają na potęgę. Chcą zdążyć przed zmianą przepisów

Firmy windykacyjne pozywają na potęgę. Chcą zdążyć przed zmianą przepisów

Wkrótce długi będą przedawniać się szybciej Fot. MICHAL KOSC/REPORTER
Wkrótce długi będą przedawniać się szybciej

Windykatorzy zasypują sądy pozwami. Chcą zdążyć przed wprowadzeniem w życie nowych przepisów, które mają skrócić okres przedawnienia z 10 do 6 lat i skończyć z żerowaniem na niewiedzy dłużników.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak przyznaje na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", że banki oraz inne przedsiębiorstwa dochodzące wierzytelności na masową skalę składają powództwa do sądów. - Widać, że jest to ucieczka przed nowymi przepisami - mówi wprost.

Jak informowaliśmy w money.pl, wkrótce do każdego pozwu o zapłatę trzeba będzie wpisać datę wymagalności roszczenia, czyli terminu, do kiedy można dochodzić zwrotu długu. Ma to pomóc sądom w szybkim ustaleniu, czy upłynął już termin przedawnienia.

Zobacz także: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik


Obecnie firmy korzystają z niewiedzy dłużników i idą do sądu nawet, gdy długi już się przedawniły. To w gestii pozwanego leży, by podnieść argument przedawnienia. Sądy tej kwestii nie badają, a nieświadomi dłużnicy karnie płacą.

Pośpiech windykatorów jest nieprzypadkowy. Ustawa może zostać uchwalona już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. A to jeszcze nie wszystko, bo krótsze terminy przedawnienia będą obowiązywały także w przypadku roszczeń powstałych przed wejściem w życie nowego prawa - czytamy w "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

długi, sąd, windykacja
Czytaj także
Polecane galerie
Gość
2018-04-28 13:07
Niejaki Rafał Wojtyna, komornik z Woli, został zgarnięty przez ABW i od trzech miesięcy przebywa tymczasowo w areszcie. Grozi mu do 10 lat więzienia. No cóż "nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka".
adwokat
2018-04-10 20:27
Normalny przedsiębiorca jak ktoś mu nie płaci to składa pozew o zapłatę przez Sąd Internetowy . Inni sprzedają swoje wątpliwe wierzytelności do do firm windykacyjnych za 20% ich wartości. Jak myslicie t kto płaci pozostałe 80% STRATY?
Ronda
2018-04-05 23:40
Jak już się raz człowiek natnie na nieuczciwego kontrahenta, to potem jest ostrożny i nie chce dopuścić do utraty swoich pieniędzy. Dlatego współpracuję tylko z firmami, które sprawdzam w KRD i które nie mają długów. To jest najprostsze rozwiązanie.
Pokaż wszystkie komentarze (149)