Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Nasilenie wrogich działań?

0
Podziel się:

Według przedstawicieli władz ukraińskich separatyści otrzymali znaczne zasoby sprzętu i posiłki w ludziach z Rosji.

Wojna na Ukrainie. Nasilenie wrogich działań?
(PAP/EPA)

Ponad 80 nieoznakowanych pojazdów wojskowych przemieszcza się przez tereny na wschodnich terenach kontrolowanych przez separatystów - poinformowali reporterzy agencji Associated Press. Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony powiedział, że dowódcy separatystów wzmacniają szeregi przez przymusową mobilizację mieszkańców w wielu miejscowościach.

Agencja pisze, że widziano trzy oddzielne kolumny: jedną w pobliżu bastionu rebeliantów, Doniecka, dwie nieco dalej na wschód pod miejscowością Sniżne. Były to głównie ciężarówki, transportujące systemy artyleryjskie i żołnierzy. Widziano też co najmniej jeden transporter opancerzony. Według nich może to oznaczać nasilenie wrogich działań.

Przedstawiciele władz ukraińskich powiedzieli w tym tygodniu, że sądzą, iż separatyści otrzymali znaczne zasoby sprzętu i posiłki w ludziach z Rosji. Moskwa zaprzeczyła tym sugestiom.

Rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko poinformował wczoraj, że minionej doby Rosja przerzuciła w ciągu na zajęte przez separatystów tereny na wschodzie Ukrainy ponad 30 czołgów oraz inny sprzęt wojskowy i ludzi.

Oświadczył, że widziano _ kolumnę składającą się z 32 czołgów, 16 haubic i 30 ciężarówek Kamaz z amunicją i żywą siłą _ przemieszczających się z terytorium Rosji w kierunku miasta Krasny Łucz w obwodzie ługańskim.

Agencja AP pisze, iż dzisiaj nie udało się ustalić miejsca pochodzenia pojazdów, których przemieszczanie się zaobserwowano tego dnia. Przedstawiciel RBNiO Wołodymyr Polowyj powiedział, że dowódcy separatystów wzmacniają szeregi przez przymusową mobilizację mieszkańców w wielu miejscowościach.

_ - Członkowie nielegalnych ugrupowań zbrojnych prowadzą przymusową mobilizację wśród mieszkańców obwodu donieckiego _ - powiedział Polowyj na briefingu w Kijowie.

Putin kazał strzelać na Majdanie?

- _ To Władimir Putin nakazał prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi strzelanie do demonstrantów na Majdanie _- mówił amerykański finansista George Soros (na zdjęciu) w telewizyjnym programie w kanale Freedom of Speech.

Jego zdaniem, prezydent Rosji uzależnił od tego udzielenie władzom w Kijowie pomocy finansowej. _ - Chcesz dostać te pieniądze? Usuń tych ludzi z miasta, pokaż siłę! _ - tak, według Sorosa, Władimir Putin miał powiedzieć Wiktorowi Janukowyczowi.

Demonstracje na Placu Niepodległości w Kijowie rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku, po tym, jak Wiktor Janukowycz odłożył podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Protesty wkrótce rozlały się na inne ukraińskie miasta, a w starciach z policją zginęło kilkaset osób.

Rozszerzająca się rewolucja doprowadziła do obalenia prezydenta w lutym 2014 roku i rozpisania wyborów. Stała się też dla Moskwy pretekstem do aneksji Krymu i wysłania wojsk na wschód Ukrainy, gdzie wspierały prorosyjskich separatystów.

Czytaj więcej w Money.pl
"To Putin nakazał strzelać na Majdanie" -_ To Władimir Putin nakazał prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi strzelanie do demonstrantów na Majdanie _ - mówił George Soros.
"To pogwałcenie prawa międzynarodowego" Oznajmił, że nastąpiło osłabienie we wdrażaniu postanowień o zawieszeniu broni w Donbasie.
Władze Ukrainy: Zginęło do 200 separatystów Według zweryfikowanych informacji na skutek ataku zniszczone zostały cztery czołgi separatystów, dwa transportery opancerzone, dwie haubice D-30, jeden bojowy wóz piechoty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)