Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie: Apel do kandydatów o reprywatyzację

0
Podziel się:

Restytucja mienia dotyczy środowiska, które szacowane jest na około 1-1,5 miliona osób.

Wybory prezydenckie: Apel do kandydatów o reprywatyzację
(Andrzej Iwańczuk/REPORTER, AFP/East News)

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie zwróciło się z apelem do kandydatów na prezydenta, by zadeklarowali w kampanii, czy uważają problem reprywatyzacji za ważny i czy są zdecydowani wyjść z inicjatywą legislacyjną zmierzającą do jego rozwiązania w przypadku objęcia urzędu.

Apel PTZ przedstawił we wtorek, prezes Towarzystwa Marcin Schirmer. Liczy na to, że za pośrednictwem mediów apel towarzystwa dotrze do kandydujących na urząd prezydenta Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Towarzystwo chce także wysłać apel wraz z pytaniami, na które powinni odpowiedzieć kandydaci, do dziennikarzy, którzy w czwartek poprowadzą debatę prezydencką w TVN.

"Środowiska byłych właścicieli wzywają Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę do jasnych deklaracji w sprawie ochrony własności prywatnej" - napisali członkowie stowarzyszenia we wstępie.

"W kontekście nadchodzącej II tury wyborów pragniemy przypomnieć, że pomimo upływu ponad ćwierć wieku od przemian ustrojowych w Polsce, do tej pory nie potrafiono rozwiązać kluczowego dla społeczeństwa i kraju problemu, jakim jest kwestia ustawowego uregulowania skutków zagarnięcia przez władze polskim obywatelom ich mienia na mocy dekretów z lat 40. i 50. XX w., powszechnie zwanego reprywatyzacją" - można przeczytać w apelu.

PTZ ocenia też, że "przeprowadzona wówczas bez odszkodowania nacjonalizacja była aktem nielegalnym, sprzecznym zarówno z prawem krajowym jak i międzynarodowym". Tym samym, ponieważ problem ten nie został rozwiązany "prawo do posiadania własności prywatnej - podstawowe i niezbywalne prawo ludzkie - nie jest w Polsce przestrzegane".

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie zwraca się do kandydatów z apelem o jasną deklarację: "Czy uważają problem restytucji mienia w Polsce za ważną i niezbędną do rozwiązania kwestię? Czy zdecydowani są wyjść z inicjatywą legislacyjną w tym zakresie w przypadku objęcia urzędu?".

Restytucja mienia dotyczy środowiska, które szacowane jest na około 1-1,5 miliona osób. "Jest to więc kluczowa kwestia dla istotnej części społeczeństwa, a jej rozwiązanie powinno odbywać się na bazie konsensusu" - piszą członkowie Towarzystwa.

Podczas wtorkowej debaty dotyczącej reprywatyzacji, odbywającej się w pomieszczeniach IPN okoliczności powojennej nacjonalizacji majątków przez władze komunistyczne przedstawił historyk Instytutu Jan Żaryn.

- Można jednoznacznie powiedzieć, że dekret z 6 września 1944 r. (PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej) był jawnym bezprawiem. Nie był dekretem praworządnej władzy, ponieważ tej władzy nikt poza związkiem sowieckim, który ją zainstalował, nie uznawał - ocenił Żaryn.

Jak dodał dekret ten nie był też przestrzegany przez władze, która go wytworzyła, jednocześnie władza zaczęła prowadzić przy użyciu siły bezprawne wypędzenia właścicieli ziemskich.

- Mamy rok 2015 i jesteśmy niewolnikami tamtej decyzji z lat 44-45. Niewolnikami bezprawia, które wówczas zostało stworzone - podkreślił Żaryn mówiąc o nierozwiązanym problemie reprywatyzacji.

Stanisław Ziemecki z PTZ analizując aspekty prawne nacjonalizacji i jej skutki przypomniał, że Prezydent RP jest strażnikiem konstytucji. "Jest strażnikiem tych praw, które są w konstytucji uchwalone. I nie chodzi tu tylko o prawo własności. Chodzi tu przede wszystkim o prawo do rzetelnego, niezawisłego i sprawiedliwego sądu, bo to prawo należy się wszystkim obywatelom" - mówił o właścicielach ziemskich, którzy do dziś próbują dochodzić swych praw przed sądami. Często bezskutecznie, bo - jak wyjaśnił - nie ma takiej "woli politycznej", co ma wpływ na sądownictwo i wydawane orzeczenia.

Prezes PTZ Marcin Schirmer zapewnił, że Towarzystwo niezależnie od tego, kto wygra wybory będzie po ich zakończeniu "kołatać do drzwi" pałacu prezydenckiego, by przyszły prezydent podjął inicjatywę legislacyjną rozwiązującą problem restytucji majątków.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)