Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydział ksiąg wieczystych w Łodzi zamknięty. Masowe L-4

35
Podziel się:

XVI Wydział Ksiąg Wieczystych w Łodzi jest zamknięty do odwołania. Pracownicy sądu masowo wzięli zwolnienia lekarskie, chcą w ten sposób wywalczyć podwyżki. To powoduje duże utrudnienia dla właścicieli łódzkich nieruchomości.

Pracownicy łódzkiego sądu masowo poszli na zwolnienia lekarskie
Pracownicy łódzkiego sądu masowo poszli na zwolnienia lekarskie (Michal SKORUPSKI/East News)

Osoby, które wybierają się do XVI Wydziału Ksiąg Wieczystych przy ul. Pomorskiej 21 w Łodzi wita kartka na drzwiach. Jak informuje „Dziennik Łódzki”, wynika z niej, że jest on nieczynny do odwołania z powodu absencji chorobowych pracowników.

Dla właścicieli łódzkich nieruchomości to duże utrudnienie, bo nie można złożyć wniosku w sprawie zmian w księdze wieczystej i dostać odpisu księgi.

Na zamknięty wydział natknął się pan Piotr z Łodzi. Mężczyzna spłacił kredyt hipoteczny i chciał dokonać zmian w księdze wieczystej mieszkania. - Chciałem złożyć wniosek, ale okazało się, że nie jest to możliwe - mówi w rozmowie z „DŁ” łodzianin.

- Od ochroniarza dowiedziałem się, że pracownicy chorują i codziennie rano jest podejmowana decyzja, czy sąd będzie otwarty. Szkoda, że takiej informacji nie ma na stronie internetowej wydziału, zaoszczędziłoby mi to niepotrzebnej wycieczki – dodaje.

Zobacz także: Zobacz też: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Pan Piotr nie był jedyny. W tym samym czasie do sądu dobijała się kobieta, która przyleciała na święta z zagranicy i ma niewiele czasu na załatwienie sprawy.

- W XVI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi obsada wynosi 45 urzędników - informuje sędzia Paweł Sydor, rzecznik ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

- W pracy obecnych jest 9 urzędników, petenci są informowani o utrudnieniach w pracy wydziału. Specyfika wydziału i pracy urzędników w nim polega m.in. na tym, że zakresy uprawnień urzędników nie pokrywają się. Stąd wynikają utrudnienia w pracy wydziału - dodaje.

Jak informuje „Dziennik Łódzki”, niektórzy łodzianie są w jeszcze gorszej sytuacji, chodzi o osoby, które mają kredyt na mieszkanie, a nie mają uaktualnionej księgi wieczystej. Bank może pobierać od nich dodatkowe pieniądze, np. 1 proc. wartości kredytu. Przy pożyczce rzędu 300 tys. zł, opłata wyniesie 250 zł miesięcznie. Dla nich słowa "do odwołania" brzmią najgroźniej.

Tymczasem sędzia Sydor zaznacza, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania, kiedy wydział znów będzie czynny i co mają robić osoby, które mają sprawy do załatwienia. Podkreśla, że odpowiedzi miałyby charakter spekulacji.

Zdaniem mecenasa Radosława Płonki, eksperta prawnego Business Centre Club osoby, które poniosą dodatkowe koszty wskutek przerw w pracy sądu, mogą się domagać odszkodowania od Skarbu Państwa.

- Można się powołać na opieszałość w rozpoznaniu sprawy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dochodzenie swoich praw zajmie dużo czasu i może być kosztowne – twierdzi Płonka.

Zdaniem eksperta prawnego może się okazać, że koszty przewyższą kwotę ewentualnego odszkodowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
www
6 lat temu
Co za problem !! Zwolnić skoro nie chcą pracować i po kłopocie
xxx
6 lat temu
A co na to orzecznicy zus?Oni umarłego potrafią wskrzesić.
ona
6 lat temu
hahahaha nareszcie
szok
6 lat temu
wymiar sprawiedliwości bezczelnie łamie prawo, to jest ich moralny koniec...
Dominika
6 lat temu
Akurat w tym wydziale tak mało nie zarabiają. Jakieś 3 razy więcej niż nauczyciel. Im zawsze będzie mało a mają okazję teraz się postawić na fali protestów innych grup.
...
Następna strona