Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wydział ksiąg wieczystych w Łodzi zamknięty. Masowe L-4

35
Podziel się

XVI Wydział Ksiąg Wieczystych w Łodzi jest zamknięty do odwołania. Pracownicy sądu masowo wzięli zwolnienia lekarskie, chcą w ten sposób wywalczyć podwyżki. To powoduje duże utrudnienia dla właścicieli łódzkich nieruchomości.

Pracownicy łódzkiego sądu masowo poszli na zwolnienia lekarskie
Pracownicy łódzkiego sądu masowo poszli na zwolnienia lekarskie (Michal SKORUPSKI/East News)
bDHVawKZ

Osoby, które wybierają się do XVI Wydziału Ksiąg Wieczystych przy ul. Pomorskiej 21 w Łodzi wita kartka na drzwiach. Jak informuje „Dziennik Łódzki”, wynika z niej, że jest on nieczynny do odwołania z powodu absencji chorobowych pracowników.

Dla właścicieli łódzkich nieruchomości to duże utrudnienie, bo nie można złożyć wniosku w sprawie zmian w księdze wieczystej i dostać odpisu księgi.

bDHVawLb

Na zamknięty wydział natknął się pan Piotr z Łodzi. Mężczyzna spłacił kredyt hipoteczny i chciał dokonać zmian w księdze wieczystej mieszkania. - Chciałem złożyć wniosek, ale okazało się, że nie jest to możliwe - mówi w rozmowie z „DŁ” łodzianin.

- Od ochroniarza dowiedziałem się, że pracownicy chorują i codziennie rano jest podejmowana decyzja, czy sąd będzie otwarty. Szkoda, że takiej informacji nie ma na stronie internetowej wydziału, zaoszczędziłoby mi to niepotrzebnej wycieczki – dodaje.

Zobacz także: Zobacz też: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Pan Piotr nie był jedyny. W tym samym czasie do sądu dobijała się kobieta, która przyleciała na święta z zagranicy i ma niewiele czasu na załatwienie sprawy.

bDHVawLh

- W XVI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi obsada wynosi 45 urzędników - informuje sędzia Paweł Sydor, rzecznik ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi.

- W pracy obecnych jest 9 urzędników, petenci są informowani o utrudnieniach w pracy wydziału. Specyfika wydziału i pracy urzędników w nim polega m.in. na tym, że zakresy uprawnień urzędników nie pokrywają się. Stąd wynikają utrudnienia w pracy wydziału - dodaje.

Jak informuje „Dziennik Łódzki”, niektórzy łodzianie są w jeszcze gorszej sytuacji, chodzi o osoby, które mają kredyt na mieszkanie, a nie mają uaktualnionej księgi wieczystej. Bank może pobierać od nich dodatkowe pieniądze, np. 1 proc. wartości kredytu. Przy pożyczce rzędu 300 tys. zł, opłata wyniesie 250 zł miesięcznie. Dla nich słowa "do odwołania" brzmią najgroźniej.

bDHVawLi

Tymczasem sędzia Sydor zaznacza, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania, kiedy wydział znów będzie czynny i co mają robić osoby, które mają sprawy do załatwienia. Podkreśla, że odpowiedzi miałyby charakter spekulacji.

Zdaniem mecenasa Radosława Płonki, eksperta prawnego Business Centre Club osoby, które poniosą dodatkowe koszty wskutek przerw w pracy sądu, mogą się domagać odszkodowania od Skarbu Państwa.

- Można się powołać na opieszałość w rozpoznaniu sprawy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dochodzenie swoich praw zajmie dużo czasu i może być kosztowne – twierdzi Płonka.

Zdaniem eksperta prawnego może się okazać, że koszty przewyższą kwotę ewentualnego odszkodowania.

bDHVawLj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHVawLC
KOMENTARZE
(35)
m-53
2 lata temu
A może dociekliwy pan redaktor (zna petentów po imieniu) by wyjaśnił w jaki sposób bierze się L4. A może w ramach dostępu do informacji publicznej da się sprawdzić, który to lekarz tak masowo je daje i jaka choroba dopadła pracowników.
AAA
2 lata temu
L-4 to jakiś urlop jest??? Jak można tak sobie "wziąć L-4"?
nie
2 lata temu
Urząd bez odpowiedzialność za wykonywanie swojej pracy. Jak można przerzucać odpowiedzialność za swoją pracę na podatnika, który dodatkowo co miesiąc ma potrącane procentowo pieniądze ze swoich dochodów na to żeby takie urzędy i ich obsada wykonywali swoje obowiązki wobec tego podatnika.
bDHVawLD
ZK590
2 lata temu
W KTÓRYM państwie na świecie BIERZE się L4 niczym gruszki spod drzewa ?
ww
2 lata temu
a gdzie kontrole
...
Następna strona