Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyścig zbrojeń na świecie. Katar zbroi się na potęgę.

0
Podziel się:

Strona katarska wyraziła chęć kupna także pocisków rakietowych dalekiego zasięgu typu powietrze-powietrze oraz pocisków powietrze-ziemia.

Wyścig zbrojeń na świecie. Katar zbroi się na potęgę.
(Peter Gronemann / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bECWoZfp

Katar zamierza kupić 24 samoloty bojowe typu Rafale produkowane we Francji. Kontrakt zostanie podpisany 4 maja w stolicy emiratu, w Doha, w obecności prezydenta Francois Hollande'a.

Strona katarska wyraziła chęć kupna także pocisków rakietowych dalekiego zasięgu typu powietrze-powietrze oraz pocisków powietrze-ziemia. To ogromne pieniądze, które między innymi pozwolą na zwiększenie o niemal cztery miliardy euro budżetu francuskich sił zbrojnych w ciągu najbliższych czterech lat.

Kontrakt przewiduje, że 36 katarskich pilotów wojskowych oraz stu mechaników będzie szkolonych we francuskiej bazie lotniczej w Mont de Marsans. Przyczyn kupna przez Katar francuskich maszyn, poza samą ich wartością bojową, jest kilka. Przede wszystkim Rafale startujący z baz na Półwyspie Arabskim znakomicie spisują się w walce z tak zwanym Państwem Islamskim w Iraku.

bECWoZfr

Poza tym więzy finansowe między obydwoma krajami są bardzo silne - od kupowania paryskich pałaców przez katarskich szejków po wielomilionowe inwestycje w futbol i w piłkę ręczną, w obydwu przypadkach, w zespół Paris St. Germain.
Wcześniej wielozadaniowe Rafale, których nikt przez długie lata nie chciał kupić, zakontraktowały Egipt i Indie.

Czytaj więcej w Money.pl

bECWoZfS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)