Notowania

Przejdź na
rakiety
01.05.2015 07:26

Wyścig zbrojeń na świecie. Katar zbroi się na potęgę.

Strona katarska wyraziła chęć kupna także pocisków rakietowych dalekiego zasięgu typu powietrze-powietrze oraz pocisków powietrze-ziemia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Peter Gronemann / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Katar zamierza kupić 24 samoloty bojowe typu Rafale produkowane we Francji. Kontrakt zostanie podpisany 4 maja w stolicy emiratu, w Doha, w obecności prezydenta Francois Hollande'a.

Strona katarska wyraziła chęć kupna także pocisków rakietowych dalekiego zasięgu typu powietrze-powietrze oraz pocisków powietrze-ziemia. To ogromne pieniądze, które między innymi pozwolą na zwiększenie o niemal cztery miliardy euro budżetu francuskich sił zbrojnych w ciągu najbliższych czterech lat.

Kontrakt przewiduje, że 36 katarskich pilotów wojskowych oraz stu mechaników będzie szkolonych we francuskiej bazie lotniczej w Mont de Marsans. Przyczyn kupna przez Katar francuskich maszyn, poza samą ich wartością bojową, jest kilka. Przede wszystkim Rafale startujący z baz na Półwyspie Arabskim znakomicie spisują się w walce z tak zwanym Państwem Islamskim w Iraku.

Poza tym więzy finansowe między obydwoma krajami są bardzo silne - od kupowania paryskich pałaców przez katarskich szejków po wielomilionowe inwestycje w futbol i w piłkę ręczną, w obydwu przypadkach, w zespół Paris St. Germain.
Wcześniej wielozadaniowe Rafale, których nikt przez długie lata nie chciał kupić, zakontraktowały Egipt i Indie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rakiety, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz