Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Zarabiają na zmianach klimatycznych i niedoborze żywności

5
Podziel się:

Summa Equity to fundusz, który tworzą Szwedzi i Norwegowie. Zebrali już blisko 500 mln dol. środków.

Zarabiają na zmianach klimatycznych i niedoborze żywności
(Shutterstock/Emmoth)

Jak zarabiać na zagrożeniach związanych z światowym niedoborem żywności i starzeniu się społeczeństw czy zmianach klimatycznych? Im się to udaje. Summa Equity to fundusz, który tworzą Szwedzi i Norwegowie. Zebrali już blisko 500 mln dol.

Ten fundusz inwestuje w firmy i projekty, które odpowiadają na globalne problemy, jak choćby światowy niedobór żywności, zmiany klimatyczne, niedobory energii, czy starzenie się społeczeństw. Ich aktywność odnosi się również do rosnącej populacji świata i niedoboru zasobów.

Summa Equity założony został w 2016 roku, przez doświadczonych inwestorów i menadżerów ze Szwecji i Norwegii: Reynir Indahl, Jenny Keisu, Johannes Lien, Christian Melby i Tommi Unkuri. Fundusz może się pochwalić kapitałem bliskim pół miliarda dolarów oraz 36 proc. zyskiem – podaje Bloomberg.

W 2050 roku liczba ludzi na świecie ma osiągnąć 10 mld. Rosnąca populacja spowoduje, że pewne zasoby świata, jak żywność, dostęp do wody pitnej będą się wyczerpywać, a więc staną się również droższe. Fundusz inwestuje więc w takie sektory, jak choćby recycling, hodowla łososia, rolnictwo miejskie i nowoczesne technologie upraw, uzdatnianie wody – czytamy na stronie funduszu.

- Świat musi wykarmić rosnącą liczbę ludności, a hodowla ryb jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na osiągnięcie tego celu – zaznacza Johannes Lien jeden z szefów funduszu cytowany przez Bloomberga.

Jak podaje Summa Equity, działają również na polu technologii energetycznych. Zarówno w wytwarzaniu energii, jak i poprawę wydajności energetycznej całych firm, budynków mieszkalnych itp. Ważna jest dla funduszu również działka informatyczna, wielkie bazy danych i cyfryzacja. Inwestują wiec w firmy, które umożliwiają bardziej powszechny dostęp do informacji, produktów i usług, dzielenia się wiedzą

- Wierzymy, że te globalne trendy będą motorem wzrostu strukturalnego w wielu gałęziach przemysłu. Chcemy inwestować w spółki, które mają pozytywne rozwiązania problemów współczesnego świata – stwierdził Tommi Unkuri, jeden z prezesów funduszu.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ynst
7 lat temu
[QUOTE] Kim jest ten lepszy kandydat? Królikiem z kapelusza? [/QUOTE] @Krysia------jeżeli lepszy kandydat miałby być królikiem , to Ty musiała byś być glizdą .
pm
7 lat temu
Problem nie w tym, że wygrał Tusk, lecz w tym, że nie wygrał lepszy kandydat. Jeśli do pracy nie wybiera się najlepszych kandydatów, będzie w UE gorzej, a nie lepiej.
steve
7 lat temu
dlaczego ta baba kompromituje polskie --czrny tydzien --wszystko by bylo dobrze zeby macki rydzyka siegaly europy
obserwator
7 lat temu
Jaka porazka dyplomatyczna, o czym mowa, porakze pokazala eu, w sprytny sposob przygotowali do podpisania pani Premier dokument, gdzie tylko na koncu mala wzmianka mowila o wyborze Tuska, zapoznajcie sie moze dokladnie ze sprawa a pozniej krzyczcie. Bardzo dobrze sie stalo jak sie stalo, jesli mowimy o demokracji i wolnosci to nikt nie powinien byc od nikogo uzalezniony, wolnosc, a tu zaczyna sie powoli uzaleznianie i wygrazanie.., jesli nie podpiszecie to fundusze strukturalne, gdzie my do cholery jestesmy, co to ma znaczyc, dosyc niewolnictwa, zbyt dlugo bylismy niewolnikami jednego systemu, teraz wpadamy w kolejny, nikt nie moze narzucac nikomu wlasnej woli, spokojnie, Putin czeka...
zielono mi i ...
7 lat temu
Aha i woda!!! Woda musi zdrożeć w tym pustynnym kraju. Gęsią skórkęz tyłu dziś dostałem, bo bez kaleson, wierząc w ocieplenie klimatu.